Pēdējās nedēļas Mekelei bijušas ļoti saspringtas, jo vajadzēja atrisināt krīzi konservatīvo nometnē, kas draudēja izputināt 70 gadu seno aliansi starp CDU un tās Bavārijas māsaspartiju CSU. Nesaskaņu pamatā bija Merkeles un Zēhofera atšķirīgā nostāja jautājumā par to, kā iegrožot neregulāro imigrāciju.
Iekšlietu ministrs uzstāja, ka migrantus un patvēruma meklētājus, kas jau ir reģistrēti kādā citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī, nevajadzētu ielaist Vācijā. Kanclere neiebilda pret ideju pašā būtībā, bet norādīja, ka citur ES teritorijā reģistrētu migrantu apturēšana pie Vācijas robežas piespiestu Austriju un citas bloka dalībvalstis slēgt savas robežas, tādējādi faktiski izbeidzot personu brīvu pārvietošanos starp valstīm un apdraudot Šengenas zonas pastāvēšanu. Merkele arī apgalvoja, ka robežu slēgšana atstātu Dienvideiropas valstis vienas cīņā ar migrantu pieplūdumu.
Spītējot savas priekšnieces iebildumiem, Zēhofers pirms dažām nedēļām piedraudēja slēgt Vācijas robežas migrantiem, kas ieradīsies no citām ES dalībvalstīm. Tādā gadījumā kanclerei būtu jāatlaiž iekšlietu ministrs, bet tas nozīmētu CSU aiziešanu no koalīcijas un pašas valdības krišanu. Zēhofers paziņoja, ka savus draudus neīstenos, ja Merkele ar pārējām ES dalībvalstīm vienosies par imigrācijas iegrožošanu.
Pagājušajā nedēļā notikušajā ES samitā visas 28 bloka dalībvalstis vienojās, ka patvēruma meklētāji, kas reģistrēti vienā dalībvalstī, nedrīkst doties uz citām ES dalībvalstīm. Merkele samita laikā vienojās ar Grieķiju un Spāniju, ka tās no Vācijas uzņems atpakaļ migrantus, kas iepriekš būs reģistrējušies šajās valstīs.
Tomēr Zēhofers joprojām nebija apmierināts. Svētdien, tiekoties ar CSU vadību, viņš piedāvāja atkāpties no iekšlietu ministra un partijas vadītāja amatiem. Kolēģi viņu pārliecināja vēl vienu reizi tikties ar Merkeli un vienoties par kompromisu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 4. jūlija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!