Vācijas pārņemtā Eiropas Savienības (ES) prezidentūra solās būt izaicinājumiem pilna. Eiropas turīgākajai valstij un tās kanclerei Angelai Merkelei pusgada laikā ne vien jācenšas tikt galā ar jaunā koronavīrusa izraisītajām ekonomiskajām sekām, bet arī jāturpina sarunas par to, kādas būs ES un Lielbritānijas attiecības, kad beigsies Brexit pārejas periods.
Ietekmīgais Vācijas izdevums Der Spiegel norādījis, ka šī prezidentūra ir ne tikai ārkārtīgi svarīga ES nākotnei, bet arī ir pēdējā aizejošās kancleres Angelas Merkeles iespēja ierindoties starp izcilākajiem kontinenta politiķiem. "Gadiem ilgi kanclere atlika hroniskās ES un eiro problēmas. Tagad, tuvojoties politiskās karjeras beigām, viņai ir iespēja labot pagātnes kļūdas," raksta žurnāls.
Merkeles mantojums
Vācija par savas pusgadu ilgās prezidentūras moto izvēlējusies saukli "Kopā par Eiropas atlabšanu!". Sākotnēji valsts plānoja savas pusgadu ilgās prezidentūras laikā galveno uzmanību pievērst ES ārējo robežu drošības stiprināšanai, bloka attiecībām ar Ķīnu un klimata izmaiņu ierobežošanai, tomēr globālā pandēmija uzmanības centrā izvirzījusi ekonomiskos jautājumus.
Eksperti komentē, ka, lai arī ES savā pastāvēšanas vēsturē pieredz smagāko ekonomisko krīzi, tā esot devusi jaunu mērķtiecību A. Merkelei un Vācijas politiķiem. "Pirms sešiem mēnešiem, runājot ar politiķiem Berlīnē, radās sajūta, ka viņi nezina, ko darīt ar prezidentūru," izdevumam Financial Times sacījis ekonomikas politikas pētnieks Lukass Gūtenbergs, minot, ka tagad, pateicoties Covid-19 uzliesmojumam, ir izveidots ambiciozs, bet skaidrs plāns.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 2. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!