Palīdz vēlēšanu sistēma
Katalonijas prezidenta Artura Masa pārstāvētā reģiona neatkarību atbalstošo partiju alianse Junts pel Si (Kopā par Jā) (JxSi) un nelielā kreisi radikālā Tautas vienotības partija (CUP) kopā saņēma 47,8% nobalsojušo atbalstu, bet Spānijas vēlēšanu sistēmas īpatnību dēļ (piešķir lielāku pārstāvniecību mazāk apdzīvotajiem lauku rajoniem, kur ir lielāks atbalsts Katalonijas neatkarībai) tās ieguvušas 72 mandātus 135 deputātu lielajā likumdevējā.
«Katalāņi ir nobalsojuši par neatkarību,» paziņojis A. Mass. «Mēs aicinām pasauli atzīt Katalonijas un «Jā» uzvaru.» Savukārt CUP līderis Antonio Banjoss tviterī rakstīja: «Spānijas valstij: Bez aizvainojuma, uz redzēšanos.»
JxSi un CUP uzskata, ka vēlēšanu iznākums viņus pilnvaro drīzumā sākt īstenot «ceļa karti», kas paredz 18 mēnešos uzrakstīt un apstiprināt Katalonijas konstitūciju, kā arī izveidot pašiem savas institūcijas, piemēram, armiju, centrālo banku un tieslietu sistēmu. Procesam būtu jānoslēdzas ar septiņu miljonu iedzīvotāju lielās Katalonijas «atbrīvošanos» no Spānijas.
Analītiķi uzskata, ka vispirms separātisti vēlreiz mēģinās pārliecināt Spānijas centrālo valdību atļaut sarīkot referendumu par neatkarību. «Daudzi vēlētāji balsoja par Junts pel Si, pat ja patiesībā nemaz neatbalsta Katalonijas atšķelšanos, jo saredz to kā iespēju iegūt spēcīgākas pozīcijas pirms sarunām,» norāda sociologs Hosē Pablo Ferrandiss no aptauju rīkotāja Metroscopia.
Pirms tam gan JxSi un CUP būs jāvienojas par jaunas reģionālās valdības izveidi, kas varētu būt sarežģīti, jo CUP esot pret to, ka A. Mass arī turpmāk ieņem Katalonijas prezidenta amatu. «Mass ir patiesi sarežģītā situācijā. Viņam ļoti nepieciešama CUP [dalība valdībā], savukārt viņi vēlēsies izspiest maksimālu labumu sev,» Barselonas Universitātes politikas profesors Hordi Munoss sacīja Bloomberg.
Pieprasa Masa atkāpšanos
A. Mass pirms vēlēšanām paziņoja, ka balsojums būs alternatīva Katalonijas neatkarības referendumam, pret ko iestājas Spānijas valdība un Konstitucionālā tiesa. Aptaujas liecina, ka vairākums katalāņu vēlas referendumu par neatkarību, bet viņu domas dalās, vai reģionam būtu pilnībā jāatdalās no Spānijas. Daudzi būtu gatavi atbalstīt Katalonijas palikšanu Spānijas sastāvā, ja apgabalam piedāvātu daudz izdevīgāku nodokļu režīmu un likumus, kas labāk aizsargātu katalāņu valodu un kultūru, raksta Reuters.
Spānijas vienotības atbalstītāji A. Masam norādījuši, ka separātisti vēlēšanās neieguva vismaz 50% balsu, tāpēc viņi nevar runāt par neatkarības atbalstītāju uzvaru. «Arturs Mass izsludināja šīs vēlēšanas, jo domāja, ka vairākums katalāņu ir ar viņu. Vairākums no mums viņam uzgrieza muguru. Vienīgais, ko Arturs Mass var darīt, ir atkāpties,» uzskata Inēsa Arrimadasa, kura vada šo vēlēšanu lielāko pārsteigumu - Pilsoņu partiju, kas ieguvusi 25 deputātu vietas un kļuvusi par lielāko opozīcijas spēku.
Arī Sociālistu partijas līderis Pedro Sančess, kurš decembrī paredzētajās Spānijas parlamenta vēlēšanās cer pārspēt pašreizējo konservatīvo premjerministru Mariano Rahoju, uzskata, ka A. Masa vēlēšanu rezultātu interpretācija neatbilst realitātei. P. Sančess aicinājis Katalonijas prezidentu atzīt, ka viņš nav saņēmis atbalstu reģiona neatkarības centieniem, un sākt darbu pie sašķeltās katalāņu sabiedrības samierināšanas, nevis turpināt virzīt savu plānu.
Spānijas premjerministra M. Rahoja vadītā centriski labējā Tautas partija (PP) uzskata, ka separātisti cietuši neveiksmi, nespējot nodrošināt vēlētāju vairākuma atbalstu. «Šo vēlēšanu iznākumam vienreiz un uz visiem laikiem vajadzētu izbeigt debates par Katalonijas neatkarību,» paziņoja PP preses sekretārs Pablo Kasado.