Ar masāžu pret sāpēm
Kā Dienai stāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja Inese Kokare, masāžās un ūdens procedūras visbiežāk izvēlas biroja darbinieki, kuriem nereti ir sūdzības par spranda, plecu joslas un muguras sāpēm. Vēl viena apmeklētāju grupa ir fiziskā darba strādnieki, kas ieguvuši muguras sāpes. Savukārt vecāki cilvēki bieži nāk ar virkni izmeklējumu un meklē sev piemērotākās procedūras. Būtībā masāžu un ūdens procedūru mērķis ir mazināt muskuļu sasprindzinājumu, uzlabot zemādas audu vielmaiņu un mazināt stresu. Tāpēc pacienti, kuri cieš no sāpēm, izvēlas šādas procedūras, bet cita pacientu grupa ir tādi cilvēki, kuri vienkārši vēlas relaksāciju un, iespējams, nāk tikai un vienīgi uz masāžu vai tikai uz ūdens procedūrām, nekādas citas terapijas arī ārsti vairāk neiesaka. Savukārt, esot veselības problēmām, piemēram, muskuļu disbalansam, muskuļu sasprindzinājumam un sāpēm, ļoti bieži procedūras tiek kombinētas, lai sasniegtu labāku rezultātu. Turklāt rehabilitācijas garums var sasniegt pat desmit dienu, jo no vienreizējas procedūras labums ir vien retos gadījumos, uzsver I. Kokare.
Ja vērtē specifiskāk, visbiežāk masāža un ūdensdziedniecība tiek izmantota cilvēkiem ar muskuļu un skeleta sistēmas slimībām. Attiecīgi nespecifiskas muguras sāpes, sāpes sprandā, plecu joslā - tie ir visbiežākie gadījumi. Tāpat procedūras piemērotas pacientiem ar locītavu sāpēm. Klientu vidū ir arī cilvēki ar neiroloģiskām saslimšanām, spriedzes un saspringuma galvassāpēm. Šādos gadījumos relaksācija palīdz mazināt galvassāpes. Diagnožu vidū ir arī reimatoloģiskas saslimšanas. Taču jāatceras, ka cilvēks vispirms jāizmeklē un jābūt skaidrībai par diagnozi un ārstēšanu.
Diagnostika un ārsta padoms nepieciešams arī tāpēc, ka ne vienmēr šāda veida procedūras ir ieteicamas visiem. Tās nevajadzētu veikt, ja ir saaukstēšanās vai dažādas infekcijas slimības. Tāpat uzmanīgiem jābūt onkoloģijas pacientiem.
Ar problēmām pie ārsta
Tikai tad, ja cilvēkam ir skaidrība par sāpju cēloni un pacients ir bijis pie ģimenes ārsta vai citas ārstniecības personas, viņš var justies samērā droši par konkrēto procedūru nepieciešamību. Taču, ja sāpes radušās pirmo reizi, noteikti sākumā jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai veiktu kaut vai visvienkāršāko izmeklēšanu un nepalaistu garām kādas nopietnas slimības sākumu.
Tāpēc I. Kokare uzsver, ka uz spa centriem un dažādām dziedinātavām, kur pakalpojumus nesniedz ārstniecības personas, iet var tikai tāds cilvēks, kurš ļoti labi visu zina par savu veselības stāvokli. Savukārt tiem cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmās, ieteicams apmeklēt masāžas un ūdens procedūras nevis spa centros, bet pēc ārsta apskates un ieteikuma ārstniecības iestādēs. Tieši tur šīs procedūras veiks ārstniecības personas - apmācīti speciālisti, ko apliecina sertifikāts. Tas nozīmē, ka cilvēks mācījies gan medicīnu, gan, piemēram, masāžu un viņš zina, kādu slimību gadījumā var palīdzēt, lai pacientam nesagādātu vēl lielākas veselības problēmas. Relaksācijai un atpūtai, piemēram, nedēļas nogalē, spa ir laba izvēle.
Tam, ka ļoti nozīmīgi ir procedūras saņemt pie ārstniecības speciālista, piekrīt arī kūrorta rehabilitācijas centra Jaunķemeri stacionāra vadītāja Elīna Malkiela un uzsver, ka ir liela starpība starp spa un medicīnas iestādi. Attiecīgi spa salonos cilvēkam nejautās, vai viņam bijis, piemēram, insults, jo cilvēks pats atbild par sevi. Savukārt ārstniecības iestādē juridiski par pacientu atbildīgs ir mediķis.