Šogad atšķirībā no iepriekšējiem gadiem cilvēki ar sēnēm saindējušies jau pavasarī. Pirmie indīgo sēņu upuri Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) nonāca jau maija sākumā. Toreiz kāda māte un dēls smagi saindējās pēc kļūdainas sēņu termiskās apstrādes. Neviens no viņiem uzreiz pēc palīdzības nevērsās, tāpēc abiem bija smagi aknu bojājumi. RAKUS toksikologs Roberts Stašinskis Dienai stāsta, ka pavasarī slimnīcā bijuši seši pacienti, kuri saindējušies ar sēnēm, un arī rudenī jau bijuši vairāki. Citus gadus šajā slimnīcā nonākuši pat 60 cilvēku ar nopietniem veselības bojājumiem, tas nozīmē - jo sēnēm bagātāks gads, jo vairāk arī saindējas. Par laimi, šogad neviens cilvēks no saindēšanās ar sēnēm nav miris.
Kā Dienai skaidro R. Stašinskis, sekas, saindējoties ar sēnēm, var būt ļoti nopietnas, taču ne vienmēr ir vieni un tie paši simptomi. Indīgās sēnes var iedalīt astoņās grupās. Ir sēnes, kas bojā aknas, ir tādas, kas bojā nieres, savukārt citas - nervu sistēmu. Visbiežāk gan sastopamas kuņģa un zarnu traktu kairinošās sēnes, kas izraisa sliktu dūšu, vemšanu un sāpes vēderā. Šīs saindēšanās pazīmes sākas agrīni, un, saņemot speciālu terapiju, pāris dienu laikā cilvēks ir pilnīgi vesels - bez paliekošām sekām. Savukārt, saindējoties, piemēram, ar zaļo mušmiri, simptomi sākas vēlīni - 8-12 stundas pēc šo sēņu ēšanas. Trešajā diennaktī jau ir izteikti smags aknu bojājums, un cilvēks var iet bojā.
Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Diāna Meiere Dienai stāsta, ka bez zaļās un baltās mušmires Latvijā ir vēl vairākas nāvējoši indīgu sēņu sugas, piemēram, tīmeklene, bet ar tām saindējas krietni retāk. Vēl citas indīgās sēnes biežāk izsauc gremošanas sistēmas traucējumus. Taču runāt par to, vai pie mums ir daudz indīgo sēņu, ir grūti, jo, piemēram, daudzos ārzemju sēņu noteicējos par ēdamām sēnēm tiek uzskatītas tikai tās, kuras uzreiz var cept uz pannas, bet Latvijas iedzīvotāji nereti ēd arī tādas, kuras veselībai nerada kaitējumu tikai pēc novārīšanas vai mērcēšanas. Lielā mērā tas ir atkarīgs no sēņošanas tradīcijām, kuras pie mums ir diezgan nemainīgas. Piemēram, jau pirms kāda laika tika runāts, ka cūcenes satur kancerogēnas vielas, kas var uzkrāties organismā un radīt problēmas, taču cilvēki tās joprojām lieto uzturā.
Tomēr mediķi atgādina - lai organismam rastos pretreakcija, nemaz nav jāapēd indīgas sēnes. Sēnes vispār ir grūti sagremojams produkts, tāpēc veselības problēmas var rasties arī no ēdamām sēnēm.