Tāpat iecerēts arī informēt par Zaļās karotītes un Bordo karotītes attīstības plāniem un nākotnes izaicinājumiem. LPUF padomes priekšsēdētāja Ināra Šure stāsta, ka sākts darbs pie līdzīgas kvalitātes zīmes izstrādes sabiedriskās ēdināšanas sektorā, par ko lielu interesi izrādījuši šī sektora pārstāvji.
Jāatgādina, ka Zaļo karotīti piešķir produktiem, kuri tiek ražoti Latvijā un kuriem 75% no ražošanā izmantotajām izejvielām ir vietējās. Savukārt Bordo karotīti piešķir produktiem, kuriem pilns ražošanas cikls tiek veikts Latvijā, bet produktu ražošanai nepieciešamās izejvielas var nebūt vietējās. Produktiem, kuriem piešķirta kāda no «karotītēm», ir priekšrocības valsts un pašvaldību iepirkumos.
Patlaban Zaļā karotīte aptver 96 ražotājus un vairāk nekā 300 produktu, bet Bordo karotīte - 32 ražotājus un apmēram 200 produktu. Tā, piemēram, Bordo karotītes ieguvējs - uzņēmums Dobeles dzirnavnieks - ražo vairākus veidus makaronu no cieto kviešu mannas un vēl citus produktus.
Pērn jau vēstīts, ka Zaļā karotīte ir atpazīstamākā no pārtikas produktu kvalitātes zīmēm Latvijā, un arī tās jaunāko māsu - Bordo karotīti - atpazīst gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju. To parādīja LPUF aptauja. Savukārt ar kampaņu Turies pie karotītēm! LPUF aicināja iedzīvotājus izvēlēties kvalitatīvu Latvijā ražotu produkciju, kas marķēta ar Zaļās vai Bordo karotītes kvalitātes zīmi, kā arī pievērst uzmanību informācijai, kas norādīta uz produktu etiķetēm.
LETA/Diena.lv