"Nē" – ja uz jautājumu šobrīd jāatbild vienā vārdā. "Varbūt" – ja vēlamies atstāt atkāpšanās ceļus, jo nozare attīstās.
"Kā kuru treneri" – šāda atbilde jau parāda nelielu jautājuma analīzi par to, kādas trenera darba funkcijas ir iespējams aizstāt. Protams, ir dažādi treneri, kuriem jāstrādā ar atšķirīgām auditorijām. Veidot smalkos datos un zinātniskā analīzē bāzētu treniņu plānu kādam elites atlētam būtu viena lieta, bet vispārinātu programmu kopēšana vai pavairošana amatieriem ir cits līmenis. Tas gan nenozīmē, ka nebūtu iespējams nekvalitatīvi darīt pirmo, bet ļoti ieguldīties otrajā variantā. Atgriežoties pie MI – augstas klases sportistiem tas varētu kalpot kā papildlīdzeklis plānu gatavošanā un analīzē, bet amatieru sportā ir iespējams pat pilnībā aizstāt treniņu plānošanas darbu un to individualizēt arī lielam audzēkņu skaitam. Protams, sarežģītāk būs ar darbu klātienē. Saglabājas arī problēma par to, cik liela kontrole pār treniņu plānojumu paliek trenera ziņā un kam tad īsti pieder intelektuālais īpašums attiecībā uz konkrēto programmu.
KAM PIEDER INFORMĀCIJA?
Viena no būtiskām problēmām, kritiski pielietojot MI trenera darbā, ir zināšanu izcelsme. Precīzāk – nav zināms, kādā veidā tās ir sintezētas, kas ņemts par galveno, kādi citi parametri analizēti, kāda ir bijusi daudzo slodzes raksturlielumu individuālā nozīme gala lēmuma pieņemšanā. Tāda ir MI darbības specifika – tas ģenerē atbildes uz mūsu uzdotajiem jautājumiem. Šī ir sadaļa šaubām par informācijas izcelsmi un apstrādi, taču otra būtiska lieta ir praktiskā pieredze. Lai cik MI būtu jaudīgs, apsekojot pieejamo informāciju par treneru pieredzi, metodiskajiem līdzekļiem, raidierakstiem, intervijām un citiem avotiem, tas tomēr nevar aizstāt trenera lēmumu pieņemšanas procesu, balstoties uz pieredzi un zināmo par konkrēto atlētu. Arī reakcija uz notiekošo un plānu adaptēšana varētu būt problemātiska. Jebkuram, kurš saskāries ar treniņu slodžu plānošanu, zināms, ka plāns var būt ideāls, taču izmaiņas tajā var nākties veikt daudzu neparedzētu situāciju iespaidā.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze oktobra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!