Obama dilemmas priekšā
Amerikāņu vadītā starptautiskā koalīcija kopš pagājušā gada veic intensīvus uzlidojumus Sīrijas austrumos un Irākas rietumos, kur nostiprinājušies IS spēki. Tomēr ar to nav bijis pietiekami, lai īstenotu Vašingtonas plānu - «vājināt un pilnībā iznīcināt» grupējumu, kas izceļas ar nepieredzētu brutalitāti.
ASV aizsardzības sekretārs Eštons Kārters šonedēļ paziņoja, ka amerikāņiem jāaktivizē cīņa pret IS, piemēram, pastiprinot uzlidojumus «vērtīgiem mērķiem», lai iedragātu grupējuma finanšu situāciju. IS kontrolē nonākušas vairākas naftas pārstrādes rūpnīcas un elektrostacijas, kuru nestā peļņa ļauj finansēt džihādistu militārās operācijas, raksta The Washington Post.
Pentagona iecerētā stratēģija paredz uz pilsoņkara pārņemto Sīriju nosūtīt nelielu skaitu speciālo uzdevumu vienību karavīru, kas sadarbotos ar mērenajiem dumpiniekiem un, iespējams, kurdu kaujiniekiem, kuri ir svinējuši vairākas uzvaras pār IS. Šie grupējumi, saņemot amerikāņu palīdzību no gaisa, varētu pastiprināt ofensīvu pret Raku, ko IS pasludinājusi par savu galvaspilsētu.
Savukārt Irākā amerikāņu sauszemes vienības varētu iesaistīties specifisku operāciju plānošanā un vadīšanā. Viena no šādām operācijām varētu būt šovasar IS kaujinieku ieņemtās stratēģiski nozīmīgās Ramādī pilsētas atgūšana. Irākā pašlaik atrodas aptuveni 3500 ASV karavīru, kuri galvenokārt apmāca Irākas valdības spēkus. Operācijās pret IS spēkiem Irākā paredzēts izmantot arī nelielu skaitu uzbrukuma helikopteru Apache.
Netiek izslēgts, ka amerikāņu specvienības varētu veikt reidus, lai notvertu un nogalinātu IS līderus. Pagājušajā nedēļā amerikāņu un irākiešu karavīri Irākas ziemeļos specoperācijā atbrīvoja 17 IS gūstekņu.
Pagaidām nav skaidrs, vai šos plānus atbalstīs ASV prezidents Baraks Obama, kura administrācijai tiek pārmesta pārāk bezzobaina taktika cīņā pret IS. Baltā nama saimnieks ir dilemmas priekšā. No vienas puses, viņš saprot, ka kaut kas ir jādara, lai nospiestu uz ceļiem IS, tajā pašā laikā B. Obama nevēlas ieraut amerikāņus kārtējā konfliktā Tuvajos Austrumos.
Arī Irāna lems par Sīriju
Sīrijas autoritārā prezidenta Bašāra el Asada sabiedrotā Irāna pieņēmusi uzaicinājumu piedalīties piektdien Vīnē paredzētajās starptautiskajās sarunās par iespējamo Sīrijas konflikta noregulējumu. Tā būs pirmā reize četrarpus gadu ilgušā konflikta laikā, kad Teherāna piedalīsies sarunās par Sīrijas nākotni.
Ārvalstu mediji vēsta, ka uz Irānas iekļaušanu sarunās uzstājusi vēl viena B. el Asada sabiedrotā - Krievija, kas vēlējusies «paplašināt dialogu». ASV neesot priecīgas par Irānas dalību miera sarunās, bet esot gatavas to paciest, ziņo raidsabiedrība BBC.
Sīrijas opozīcija, kas pieprasa B. el Asada atkāpšanos, norādījusi, ka Irānas iekļaušana sarunās samazinās iespēju panākt politisku konflikta risinājumu. Teherāna, tāpat kā Maskava, uzskata, ka B. el Asads ir jāiekļauj pēckara Sīrijas valdībā.