Ne velti konkurence uz 100 Saeimas deputātu vietām tradicionāli ir visai liela - 12. Saeimas vēlēšanās bija pieteikti 1156 deputātu kandidāti (11. Saeimā - 1092, pirms tam 10. Saeimā - 1239). Starp tiem, kas grib kļūt par tautas priekšstāvjiem, bija manāmi arī attiecīgajā brīdī bez darba esošie.
Vai tas nozīmē, ka deputātiem būtu būtiski jāsamazina alga, lai cilvēki šo darbu izvēlētos idejas vārdā, nevis naudas dēļ? Diez vai tas būtu risinājums kvalitatīvi labāka deputātu sastāva komplektēšanai. Jo vairāk tāpēc, ka aizvadītajos gados «saražoti» gana daudzi amatu apvienošanas liegumi, un patiesi profesionāli cilvēki, kas strādā labi atalgotu darbu, tādējādi pavisam noteikti būtu demotivēti iekļaut savu uzvārdu kādā kandidātu sarakstā. Savukārt bezdarbniekiem arī deputāta pusalga šķiet gana kārdinošs kumoss, lai kandidētu arī no bezcerīgajiem sarakstiem.
Bet augstāk redzamais grafiks labi var kalpot citam mērķim - būt kā uzskates līdzeklis, lai ikvienam politiķim atgādinātu par strādājošo ienākumu līmeņa lielo nevienlīdzību valstī. Un tad, ja kāds deputāts saka, ka viņa alga ir pelnīta, uzreiz ir pamats arī vaicāt, konkrēti ko viņš ir darījis, lai augstāks ienākumu līmenis būtu arī tiem, kas ilgstoši dzīvo zem vidējā. Jo alga ar produktīvu darbu sev jānopelna arī politiķiem, vai ne?Diena