AIEA ir gatava aktīvai sadarbībai ar Ekonomikas ministriju, kopīgi veidojot valsts politiku augstākās izglītības nozarē. Domnīcas Certus pētījums apliecina, ka ārvalstu studenti, kuri brauc mācīties uz Rīgu, daudz atzinīgāk vērtē iespējas, kuras sniedz Latvija un mūsu augstskolas, nekā mēs paši.
Galvenais iemesls, kādēļ studenti izvēlas iegūt grādu Latvijā, ir mūsu dalība Eiropas Savienībā. Par labu izvēlei studēt Latvijā ārvalstniekus pārliecina arī iespēja iegūt dzīves pieredzi citā Eiropas valstī un fakts, ka Latvijā iegūtā izglītība ir starptautiski atzīta. Trešdaļai ārvalstu studentu iespēju studēt Latvijā ieteikuši draugi vai radi. Pēdējos trīs gados Latvijas augstskolās to ārvalstu studentu skaits, kas studē grāda vai kvalifikācijas iegūšanai, palielinājies no 2757 līdz 5458. Starptautiskie studenti 2015./2016. studiju gadā samaksājuši 28 miljonus eiro studiju maksu Latvijas augstskolās. Pateicoties šiem līdzekļiem, augstskolas var piesaistīt kvalitatīvus mācībspēkus, finansēt pētniecību un attīstību.
Augstākajai izglītībai ir arī nozīmīgs multiplikatora efekts, jo starptautiskie studenti rada un stimulē pieprasījumu pēc mājokļa, ēdināšanas, izklaides, tirdzniecības un tūrisma pakalpojumiem. Aprēķinot augstākās izglītības pievienoto vērtību, augstākās izglītības kopējā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību mērāma 148 miljonos eiro.
Saskaņā ar OECD prognozēm ārvalstu studentu skaits nākamajos gados varētu vērienīgi pieaugt. Mēs varam cīnīties, lai piesaistītu ievērojamu daļu no potenciālajiem starptautiskajiem studētgribētājiem.
Diskusijā par jau minēto pētījumu bija patīkami dzirdēt Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvju teikto, ka valsts galvenais uzdevums ir netraucēt izglītības eksportam attīstīties. Tomēr, lai nozare varētu sasniegt uzplaukumu, nepieciešams stiprināt atbildīgo ministriju un AIEA sadarbību šādos jautājumos: koordinējot augstskolu pārstāvniecību starptautiskajās izglītības organizācijās; pilnveidojot mājaslapu www.studyinlatvia.lv; vienkāršojot vīzu iegūšanu; stiprinot valsts un pašvaldību sadarbību, lai nodrošinātu ārvalstu studentiem kvalitatīvus hosteļus un kopmītnes.
Augstākā izglītība ir nozare ar lielu ekonomisko potenciālu - 1000 ārvalstu studentu gadā nozīmē 27 miljonu eiro pienesumu tautsaimniecībai. Līdz šim augstākās izglītības eksports attīstījies bez valsts atbalsta. Neeksistē nozares atbalsta stratēģija. Latvijai ir labas izredzes kļūt par vienu no globālās izglītības centriem. Lai tas notiktu, nepieciešama valsts un nozares asociācijas sadarbība, kā arī koordinēta darbība mērķa sasniegšanai.
*LTRK padomes priekšsēdētājs, Biznesa augstskolas Turība vadības pārstāvis