Šīsnedēļas nogalē, 12. martā, kinoteātrī Splendid Palace notiks līdz šim lielākās un sīvākās Dzejas slama sacensības. Visi dalībnieki būs pieredzējuši Latvijas slameri, kuri kopš 2010. gada, kad slami aktīvi sāka notikt dažādās Rīgas vietās, tajos ir piedalījušies un vairākkārt ieguvuši gan dažādu žūriju, gan auditoriju atzinību. Tādēļ var teikt, ka šajā slamā piedalīsies labākie no pēdējās piecgades labākajiem slameriem.
Dzejas slamiem Latvijā ir salīdzinoši neilga vēsture, kamēr pirmais slams pasaulē notika Čikāgā 1984. gadā, bet pēc tam strauji izplatījās visā pasaulē. Atšķirīgās valstīs un kontinentos tiem ir atšķirīgi noteikumi, taču visur slama pamatā ir enerģiska sacensība dzejnieku starpā, kur veiksmīgāko nosaka publikas balsojums un īpaši uzaicinātas žūrijas vērtējums.
Viena no Dzejas slama žūrijas dalībniecēm dzejniece Inga Gaile saka, ka apbrīno dzejnieku drosmi. «Slams ir iespēja jaunajiem sevi parādīt, taču arī milzīgs izaicinājums. Pati esmu piedalījusies vienu reizi, un tas bija ļoti sen. Iziet publikas priekšā nav viegli! Slama formāts ir atšķirīgs no latviešu dzejas kā tādas. Jo mēs, latvieši, esam liriski dzejnieki. Ja es gribētu uzstāties slamā, man būtu jāraksta kas pilnīgi jauns vai arī ļoti, ļoti jāsadusmojas, lai mana dzeja skanētu slamam atbilstoši,» skaidro I. Gaile. Viņa atzīst, ka vērtēt arī nav viegli, kaut arī ir izstrādāti noteikti kritēriji. Vienam māksliniekam saturiski ir augstvērtīgāka dzeja, cits savukārt pats ir atraktīvāks un to šarmantāk spēj pasniegt... «Kritika, vērtēšana ir kas man noslēpumains. Apbrīnoju tos, kas to spēj loģiski un konstruktīvi darīt. Ko es vērtēju dzejas slamā? Mēģinu sajust siltumu, īstumu un vienlaikus meistarību,» atklāj dzejniece.
Slams atšķiras no citiem dzejas lasījumiem ar to, ka katram tiek dotas tikai trīs minūtes viena dzejoļa nolasīšanai un vērtēts tiek gan pats teksts, gan tā pasniegšanas veids, - dzejolim ir jābūt kā bultai, kas, dzejnieka izšauta, rokai nenotrīcot, trāpa desmitniekā. Pat simboliska balva rada spriedzi un azartu. Šoreiz uzvarētājam tiks 500 eiro no Kultūrkapitāla fonda un balvas no apgāda Mansards.
12. marta slamā piedalīsies 2010-2015 piecgades slameri Aleksandrs Barons, Kristīne Daukšte, Freds no Daugavpils, Guntis Kursišs, Meļķe, Mix, Linda Skranda no Liepājas, Toms Treibergs un citi. Žūrijā būs gan Inga Gaile, gan citi pieredzējuši slameru vērtētāji - Rihards Bargais, Artis Ostups. Vērtēs arī publika. Pēc sacensības visi varēs atslābināties un noskatīties spoken word mākslinieka Hovarda Kaca (Ņujorka) priekšnesumu. Spoken word ir tekstā balstīta performance, kurā notiek nepārtraukta vārdu, stāstu, skaņas, kustības un citu izteiksmes līdzekļu saspēle.