Kādi ir biežāk sastopamie parazīti, kas ir kopīgi suņiem, kaķiem un cilvēkiem? Tādi ir apaļtārpi un āķtārpi (tautas valodā tos visus sauc par cērmēm) - askarīdi un ankilostomas. Cilvēki invadējas, apēdot parazītu oliņas, kas nokļuvušas apkārtējā vidē ar dzīvnieku fekālijām. Dzīve pierāda, ka šāds scenārijs ir ļoti bieži sastopams, jo kaķi labprāt par savu tualeti izmanto bērnu smilšu kastes, suņus ved pastaigās bērnu rotaļlaukumu zālājos. Ne vienmēr pēc tam bērni rokas rūpīgi nomazgā. Bieži vien bērni turpat rotaļlaukumā arī ēd, tādējādi ievērojami paaugstinot invadēšanās risku. Āķtārpi ir īpaši bīstami, jo to kāpuri var iekļūt cilvēka organismā arī caur veselu ādu - izurbojoties tai cauri. Nokļūstot cilvēka organismā, oliņas attīstās par kāpuriem, kas sāk migrēt pa ķermeņa audiem - nereti iekļūstot acīs un radot aklumu, var tikt bojātas aknas un citi audi.
Tikpat bīstami ir cilvēkiem un dzīvniekiem kopīgie parazīti - lenteņi. Tos gan nevar iegūt tiešā veidā no suņiem vai kaķiem. Vienīgais izņēmums ir blusu lentenis, kas ļoti retos gadījumos var invadēt cilvēku, ja tas apēdis blusu lenteņa oliņu pārnēsātāju. Citus lenteņus var iegūt, ēdot termiski slikti apstrādātas zivis un gaļu.
Lai izvairītos no invadēšanās, VISI mājas suņi un kaķi vismaz reizi gadā jāpārbauda uz parazītu esamību un neatkarīgi no rezultātiem jāattārpo ik pēc trim mēnešiem. Mazus kaķēnus un kucēnus iesaka attārpot pat reizi mēnesī, tā pasargājot gan cilvēkus, gan dzīvniekus.
Pieejams plašs zāļu klāsts - tabletes, košļājamās tabletes, pastas, skausta pilieni. Ir zāles, kas darbojas gan pret iekšējiem, gan ārējiem parazītiem. Visbiežāk zāles nodrošina aizsardzību pret ektoparazītiem uz vienu mēnesi.
Ieteicamā zāļu lietošanas shēma.
Dzīvniekiem ar augstu parazītu risku jāsāk ar zālēm, kas iznīcina gan blusas un ērces, gan iekšējos parazītus, tad divas reizes ik pēc mēneša jālieto blusu un ērču zāles, un pēc mēneša atkal zāles, kas darbojas gan pret iekšējiem, gan ārējiem parazītiem.
Diemžēl prettārpu zālēm nav pasargājošā efekta - tās iznīcina tikai ķermenī esošos parazītus zāļu došanas brīdī. Ja suns vai kaķis uzturas vidē, kur iespējama jauna invadēšanās (daudz klaiņojošu vai savvaļas dzīvnieku), tad jaunus parazītus var dabūt kaut vai otrā dienā pēc attārpošanas. Tāpēc svarīgi attārpošanu veikt regulāri.
Bieži jautā par dabiskiem jeb holistiskajiem līdzekļiem: ķirbju sēklas, ķiploki, grieķu rieksti un daudzas citas dabas vielas tiek uzskatītas par dabiskiem pretparazītu līdzekļiem. Mans veterinārārsta profesionālais viedoklis veidojas, balstoties uzticamos avotos publicētiem kvalitatīviem zinātniskiem pētījumiem. Katra informācija jāvērtē ļoti kritiski - mans ieteikums būtu atrast uzticamu veterinārārstu un ar viņu pārrunāt svarīgos jautājumus attiecībā uz savu dzīvnieku. Veterinārārstam nav jābūt gatavam viedoklim, piemēram, par vērmeļu efektivitāti cērmju invāzijas gadījumā, bet viņam jābūt gatavam pēc informācijas ievākšanas (nevis vienkārši google.com, bet daudzās specifiskās ar paroli aizsargātās vietnēs veterinārārstiem, kur tiek apkopoti pētījumu rezultāti) sniegt savu komentāru. Svarīgi atrast veterinārārstu, kas ir gatavs uzklausīt alternatīvus viedokļus, meklēt jaunu informāciju un kritiski to izvērtēt savu pacientu labā.
*veterinārārste, Universitātes Vetfonds