Juris Pūce
Gads sākās ar pilnīgu elektroenerģijas mazumtirgus liberalizāciju. Tā notikusi bez nopietnām juridiskām, sociālām vai ekonomiskām problēmām. Protams, valdības uzdevums paliek vairot konkurenci mazumtirgū.
Valdība virzījusies uz priekšu ar Energoefektivitātes direktīvas pārņemšanu. Sagatavotais likums atrodas Saeimā, sagaidāms, ka var būt grūtības ar direktīvas pārņemšanu laikā (līdz šā gada beigām), tomēr būtiskākās diskusijas saistāmas ar to, vai direktīvas pieņemšanā uzņemtās saistības Latvijai nav par augstu.
Politiski nozīmīgākais process saistāms ar dabasgāzes tirgus izveidi Latvijā. Valdība gada sākumā izlēma sākt procesu šai virzienā un ar 2017. gada aprīli pārņemt t. s. 3. paketes direktīvas prasības, kas veidotu pamatu sekmīgam dabasgāzes tirgum. Diemžēl notika kavēšanās, salīdzinot ar Ekonomikas ministrijas izvirzīto grafiku, tāpēc attiecīgais likumprojekts Saeimā nonāca vēlāk un līdz šim atbalstīts 1. lasījumā. Ministrija norāda, ka nu jau 2017. gada aprīlis ir tikai likumu pārņemšanas brīdis, savukārt pilna likuma ieviešana varētu notikt 2017. gada beigās. Ticama ir versija, ka tirgus likumiskais ietvars pilnā mērā spēs funkcionēt tikai no 2019. gada.
Šajā gadā negatīvi vērtējami procesi, kas saistīti ar agrāk uzņemto saistību izmaiņām obligātā iepirkuma komponentē. Nav vērojams progress jaunā perioda struktūrfondu atbalsta sākšanā energoefektivitātei daudzdzīvokļu māju un centralizētās siltumapgādes segmentā.