Taču ilgtermiņa perspektīvā, kas ir vienīgais pareizais veids, kā raudzīties uz akciju tirgiem, situācija nešķiet tikai drūma. Ja mana vecmamma, kura nesen svinēja 101 gada jubileju, savā bērnībā Latgalē būtu nopirkusi kādas no Dow Jones akcijām nieka 100 ASV dolāru vērtībā, šodien to cena būtu divi miljoni dolāru. 101 gadā viena ieguldītā dolāra vērtība ir augusi 20 000 reižu!
Tiesa, šobrīd pat lielākie eksperti nezina, kā rīkoties. Kad atkal gaidīt tirgus augšupeju, viennozīmīgas atbildes nav. Analizējot investoru šābrīža lielās bažas par Ķīnu, jāuzsver, ka tās ekonomika kopumā nesamazinās, bet samazinās izaugsmes temps no agrākajiem 10% līdz nedaudz mazāk par 7% patlaban. Ņemot vērā, ka no 1,3 miljardiem Ķīnas iedzīvotāju vairums dzīvo trūcīgi (tipisks amerikānis dienā tērē 97 ASV dolārus, bet ķīnietis - tikai septiņus), attīstības ietekmē patēriņam palielinoties, arī valsts ekonomiskā izaugsme neapstāsies. Ja patlaban Ķīnā ir liels nekustamā īpašuma burbulis un piedāvājums pārsniedz pieprasījumu, ir citas investīciju jomas, piemēram, mobilo tehnoloģiju kompānijas, kas joprojām aug ļoti strauji, daudzas pat par 40% gadā. Tātad Ķīna vairs nav stāsts par attīstību kopumā, bet gan par attīstību zināmos sektoros. Jautājums no investoru puses - kā tos atrast un kā tajos pareizi ieguldīt.
Līdzīgi ir ar dabas resursu ieguves nozari. Ja agrāk Ķīnai bija ļoti liels pieprasījums pēc dabas resursiem infrastruktūras attīstībai, patlaban, ekonomikas izaugsmei mazinoties, šīm ieguves kompānijām iet grūtāk, kas, visticamāk, kādu laiku turpināsies. Taču nākamajos 20 gados, sagaidot izaugsmi, investoriem tā atkal būs lieliska iespēja ieguldījumiem. Patlaban gan šajā jomā ieguldīt nav īstais brīdis, jo kritumā zemākais punkts vēl nav sasniegts.
Protams, Ķīna ir ļoti liela daļa no pasaules ekonomikas, un situācija šajā valstī ietekmē kopējo tirgus sentimentu. Ja cilvēki domā, ka tik lielā valstī ekonomikai neklājas labi, sāk dominēt viedoklis, ka arī citiem klāsies slikti. Bet brīdī, kad visiem ir slikti un visi pārdod, ir īstais laiks meklēt interesantas iespējas investīcijām. Piemēram, raugoties uz Facebook, šis uzņēmums pērn pēdējā ceturksnī Ziemeļamerikā pelnīja 13,5 ASV dolārus no lietotāja, Eiropā - 4,5, Āzijā - 1,6, citur pasaulē - 1,2. Ja attīstība turpinās un arī pasaulē vidējā lietotāja ienesīgums sasniegs plānoto ASV līmeni, tās ir lieliskas peļņas iespējas. Pirms diviem gadiem Facebook no Ziemeļamerikas lietotājiem pelnīja tikai sešus ASV dolārus, tātad uzņēmums ir jau pierādījis, ka māk izcili īstenot sociālā tīkla iespējas.
Potenciālajiem investoriem mans ieteikums ir šāds - ja baidies, nedari neko. Taču atceries, ka bailes pasaulē neko nav paveikušas un katra krīze ir iespēja. Ja esi investors, esi piesardzīgs un izmanto saprātīgu riska stratēģiju.
*Baltikums Bank aktīvu pārvaldīšanas direktors