Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +2 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 8. janvāris
Ivanda, Gatis

Iemaksu griesti arī citur Eiropā

Latvijā daudz tiek runāts par nodokļu sloga nevienlīdzību. Kā piemērs šim apgalvojumam tiek minēta sociālo iemaksu griestu noteikšana, kas nozīmē, ka cilvēkiem par ienākumiem virs noteiktas summas nav jāveic sociālās iemaksas. 2015. gadā Latvijā sociālo iemaksu griesti ir noteikti 48 600 eiro apmērā par kalendāro gadu.

Te gan jāmin, ka šādi sociālo iemaksu griesti nav tikai Latvijas sociālās apdrošināšanas sistēmai raksturīga iezīme.

Pēc Eurostat datiem, 2014. gadā no 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm šādi sociālo iemaksu griesti ir noteikti ne tikai Latvijā, bet vēl 14 dalībvalstīs - Austrijā, Bulgārijā, Kiprā, Francijā, Vācijā, Grieķijā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Polijā, Slovākijā, Spānijā, Zviedrijā un Lielbritānijā.

Luksemburgā un Slovākijā sociālo iemaksu griesti gan attiecas tikai uz veselības apdrošināšanu, bet Nīderlandē - tikai uz darba devēja veiktajām iemaksām bezdarba apdrošināšanai, kas ir atšķirīgas katrā no tautsaimniecības nozarēm. Vācijā ir noteikti atšķirīgi iemaksu griesti veselības apdrošināšanai un vecuma pensiju apdrošināšanai.

Lielākajā daļā valstu, tajā skaitā Latvijā, sociālo iemaksu griesti ir noteikti vienādi visiem iedzīvotājiem, bet, piemēram, Vācijā sociālo iemaksu griesti vecuma pensijām ir atšķirīgi Austrumvācijā un Rietumvācijā. Rietumvācijā tie ir 69 600 eiro gadā, Austrumvācijā - 58 800 eiro. Malta ir izvēlējusies vēl sarežģītāku sistēmu, tur sociālo iemaksu griesti tiek noteikti ienākumiem nedēļā atkarībā no dzimšanas gada. Tā, piemēram, cilvēkiem, kuri dzimuši pēc 1962. gada 1. janvāra, sociālo iemaksu griesti ir 40,32 eiro nedēļā, bet cilvēkiem, kuri dzimuši līdz 1961. gada 31. decembrim - 33,90 eiro nedēļā.

Kā skaidro Latvijas Labklājības ministrijā (LM), mūsu valstī sociālo iemaksu griestu noteikšanas galvenais arguments ir, lai nebūtu jāizmaksā pārāk lielas pensijas un pabalsti, jo tas var negatīvi ietekmēt sociālā budžeta stabilitāti. Jāņem vērā, ka sociālās apdrošināšanas sistēmā, kas balstīta uz proporcionālu iemaksu un izmaksu līdzsvaru, nevar ierobežot tikai izmaksas, neierobežojot iemaksas.

LM pārstāve Marika Kupče stāsta, ka, sākot ar 2006. gadu, iemaksu objekta maksimālais apmērs tiek pārskatīts katru gadu atbilstoši vidējai sociālās apdrošināšanas iemaksu algai valstī iepriekšējā kalendārajā gadā, piemērojot koeficientu 9,0. Sociālo iemaksu griesti Latvijā tika ieviesti jau 1997. gadā, bet krīzes laikā - 2009. gadā - tos atcēla, lai palielinātu ieņēmumus sociālās apdrošināšanas budžetā. Savukārt 2014. gadā sociālo iemaksu griesti tika atkal atjaunoti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā ierēdņu mafija iepļaukāja Valaini

Šis būs hrestomātisks pastāsts par ierēdņu un politiķu attiecībām. Un te pat nav runa par to, ka konkrētais politiķis ir bijis gana vājš, lai konkrētajā attiecību partijā tiktu apspēlēts, bet ga...

Kosmētiskais remonts diez vai līdzēs

Par to, vai valdošo partiju ilgstoši zemie reitingi tām jau zvana kapu zvanus vai partiju likteņi ir maznozīmīgi brīdī, kad "Latvijas valsts pamazām tiek vesta uz maksātnespēju", sociologu A...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?