No gara gaismas teoloģijā, anekdošu turnīra līdz sarežģītiem zinātniskiem eksperimentiem, ko vērot klātienē, - Zinātnieku nakts šodien, 25. septembrī, piedāvā plašu pasākumu programmu, jāspēj vien izvēlēties saistošākās norises un saplānot laiku to apmeklējumam.
Zinātnieku nakts norisināsies jau desmito gadu astoņās Latvijas pilsētās, un tā ir viena no Eiropas Komisijas iniciatīvām zinātnes popularizēšanai sabiedrībā. Tā notiek arī 300 pilsētās visā Eiropā, saistošā veidā skaidrojot zinātnes sasniegumus un ļaujot ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Šie ir zinātnes svētki, kad vienā vakarā ikvienam interesentam ir sniegta iespēja uz brīdi kļūt par zinātnieku. Katru gadu aktivitātes tiek veltītas kādai noteiktai tēmai. Šogad tā ir gaisma.
Zinātnieku nakti šogad rīko Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju, vadošajām Latvijas augstskolām, zinātniskajiem institūtiem un citām ar pētniecību saistītām organizācijām. «Katrā zinātniskajā iestādē vai universitātē ir studentu vai zinātnieku grupiņas, kas rādīs savus pētniecības objektus gaismas kontekstā. Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātē varēs klausīties lekcijas un piedalīties diskusijās par gaismu kristiešu un budistu mītiskajā pieredzē, Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē varēs uzzināt, kas ir gaismas piesārņojums, Ģeoloģijas muzejā notiks eksperimenti ar minerāliem un polarizēto gaismu, bet LU Botāniskajā dārzā varēs izpētīt, kā gaisma ietekmē augu augšanu, atsvaidzināt skolā gūtās zināšanas par to, kā notiek fotosintēze. Organizatori padomājuši, lai būtu pasākumi, kas interesanti visa vecuma grupām,» stāsta Zinātnieku nakts projekta koordinatore Ligita Liepiņa. Zinātnieku naktī ikvienam būs iespēja iesaistīties eksperimentos un interaktīvos zinātniskos pasākumos, kā arī izmēģināt dažādas iekārtas laboratorijās, kas parasti nav publiski atvērtas. Piemēram, Rīgas Stradiņa universitātē varēs uzzināt, kā gaisma palīdz atklāt un ieraudzīt baktērijas.
Zinātnieku nakts laikā būs atvērta arī jaunā LU ēka Torņakalnā, daudzviet pasākumā piedalīsies arī uzņēmumi - piemēram, LU Fizikas un matemātikas fakultātē uzņēmums GroGlass demonstrēs, kā veidojas neredzamās vitrīnas, ciemos aicina arī a/s Latvijas valsts ceļi Autoceļu kompetences centrs, zinātniskais institūts Bior un citi. «Gan dalībnieku, gan interesentu ik gadu kļūst vairāk, un, lai nodrošinātu iespējas apmeklēt maksimāli daudz pasākumu, starp objektiem kursēs bezmaksas transports,» stāsta L. Liepiņa. Iespējams, šajā naktī izdosies pat mazliet ielūkoties nākotnē, iepazīstoties ar jaunām tehnoloģiju idejām, kas ar zinātnieku palīdzību var ienākt mūsu sadzīvē.
Ar Zinātnieku nakts programmu var iepazīties www.viaa.gov.lv/zinatniekunakts.