Pirmdien uz pēdējo sēdi sanāca darba grupa, kurai jāizstrādā Latvijas apstākļiem piemērota sistēma patvēruma meklētāju uzņemšanai, lai šodien Iekšlietu ministrija (IeM) varētu valdībā prezentēt konkrētu plānu. Pēc darba grupas sēdes IeM valsts sekretāra vietnieks Dimitrijs Trofimovs pastāstīja, ka plānā būs iekļauts arī «indikatīvs aprēķins», cik izmaksās bēgļu uzņemšana un integrācija. Jau patlaban varot teikt, ka Eiropas fondu finansējums nebūs pietiekams, tāpēc būs vajadzīgs arī finansējums no valsts budžeta. Precīzu nepieciešamo naudas daudzumu D. Trofimovs gan pagaidām atturējās nosaukt, taču atzina, ka tas būs «miljonos mērāms».
Darba grupa sagatavojusi trīs modeļus, uz kā bāzes varētu notikt patvēruma saņēmēju integrācija, un valdībai būs jāizlemj, kuru modeli ieviest. Pirmais no tiem paredz, ka atbildīgā iestāde, kas turpinās darbu ar patvēruma saņēmējiem, būtu Labklājības ministrija (LM) sadarbībā ar Kultūras ministriju (KM) un, iespējams, nevalstiskajām organizācijām. Otrais modelis paredz, ka ar bēgļu integrāciju nodarbotos KM, bet trešais modelis - ka ar to nodarbojas visas iesaistītās ministrijas jeb tiek ieviesta «pārresoru vadība».
Darba grupā diskutēts arī par to, ka, iespējams, varētu mainīt regulējumu un bēgļa pabalstu neierobežot. Šobrīd bēglim, stājoties darbā, tiek pārtraukta pabalsta izmaksa, savukārt jaunais regulējums paredzētu - lai motivētu cilvēku, šis pabalsts bēglim tiktu maksāts arī kādu laiku pēc darba gaitu sākšanas.
Jau vēstīts, ka Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padome pagājušajā nedēļā vienojās par 120 000 personu, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība, pārvietošanu divu gadu laikā. Saskaņā ar padomes lēmumu Latvijai no Itālijas un Grieķijas būs jāuzņem papildu 281 persona, kurai nepieciešama starptautiskā aizsardzība. Savukārt kopējais patvēruma meklētāju skaits, kas Latvijai būs jāuzņem divu gadu laikā, šobrīd ir 531 persona. Par katru patvēruma meklētāju dalībvalsts saņems vienreizēju maksājumu 6000 eiro apjomā.
Lai ieviestu Latvijas apstākļiem piemērotu sistēmu patvēruma meklētāju uzņemšanai, kā arī personu, kas ieguvuši bēgļa vai alternatīvo statusu, integrācijai Latvijā, tika izveidota starpinstitucionāla darba grupa, kurai ziņojums par šo jautājumu bija jāsagatavo līdz 29. septembrim.