Tradicionālie finanšu pakalpojumu sniedzēji - komercbankas - nelabprāt kreditē mazo un vidējo biznesu. Tam ir vairāki iemesli. Finanšu krīzes laikā sastrādātie banku nedarbi ir likuši regulatoram izvirzīt papildu prasības. Viena no sāpīgākajām - bankām uzlikts pienākums uzturēt augstu kapitāla pietiekamības līmeni. Tāpat, izvērtējot kredīta pieteikumu, vairāk tiek nevis analizēta biznesa būtība un naudas plūsma, bet gan pieprasīts nodrošinājums. Tas savukārt rada situāciju, kad banku finansējums ir pieejams tiem, kam to nemaz nevajag. Turklāt MVU nauda visbiežāk ir nepieciešama uzreiz, nevis pēc vairākām nedēļām, kad kredīta pieprasījums ir izgājis banku birokrātisko aparātu un garās izskatīšanas komisijas.
Šī problēma ir aktuāla arī citām Eiropas valstīm, kuras meklē iespēju ieplūdināt finansējumu MVU attīstībai. Turklāt nevis dalīt naudu pa labi vai pa kreisi ar slikti pārvaldītām valsts atbalsta programmām, bet gan meklēt pašus efektīvākos risinājumus, lai finansējums nonāktu tur, kur tas patiešām ir nepieciešams. Lielbritānija ir izvēlējusies izmantot savstarpējo aizdevumu platformas, finansējot nebanku kredītdevēju izsniegtos aizdevumus MVU. Ieguldītie līdzekļi ir ievērojami, līdz šim uzņēmumu kredītos investēti jau vairāk nekā 100 miljoni mārciņu. Pasaulē kopā 2014. gadā savstarpējo aizdevumu platformas nodrošinājušas finansējumu MVU viena miljarda eiro apmērā, kas ir četrreiz vairāk nekā gadu pirms tam. Tendences rāda, ka apjomu pieaugums būs tikpat straujš arī turpmāk.
Dažās nedēļās, kopš savā platformā Mintos izvietojām nebanku kredītdevēja Capitalia izsniegtos aizdevumus, investori ir ieguldījuši tajos vairāk nekā 250 000 eiro. Salīdzinot ar bankām, nebanku kredītdevēji parasti koncentrējas uz vienu kredīta veidu, līdz ar to process ir raitāks, procedūras ir saskaņotas, nauda kredītņēmēja kontā var parādīties pāris darbadienu laikā vai ātrāk. Arī kritēriji uzņēmuma izvērtēšanai nebanku kreditētāju vidū ir daudz plašāki. Domājot par tautsaimniecības izaugsmi, manuprāt, ir svarīgi veicināt uzņēmēju izpratni par to, ka banka nav vienīgais finansējuma piesaistes avots.
Kā savstarpējo aizdevumu platforma mēs savu darbību redzam Eiropas līmenī. Tomēr mums ir svarīgi, lai arī Latvija būtu konkurētspējīga FinTech jomā un būtu piemērs citām valstīm, ka, izmantojot savstarpējo aizdevumu platformas, var mērķtiecīgi atbalstīt MVU. Tāpēc paralēli jau esošajām iniciatīvām, kas stimulē MVU finansēšanu Latvijā, mēs arī savstarpējo aizdevumu platformas redzam kā veidu, lai ieplūdinātu finanses tieši šī segmenta uzņēmumos.
*savstarpējo aizdevumu platformas Mintos vadītājs