Latvijas Leļļu teātrī top izrāde Pinokio, kas būs nīderlandiešu režisora Jana Villema van den Bosa debija leļļu teātra žanrā. Izrāde bērniem no sešu gadu vecuma tiek iestudēta gan latviešu, gan krievu trupā, un tās pirmizrādes gaidāmas svētdien, 6. martā, Leļļu teātra Lielajā zālē. Izrādes veidotāji sola visai neparastu Pinokio interpretāciju, par ko parūpējies gan režisors, gan scenogrāfs Reinis Pētersons.
Režisora iecere samērā krasi atšķiras no ierastajiem paņēmieniem, kā bērnu literatūra tiek pielāgota Leļļu teātra skatuves formātam. Tas attiecas gan uz vēstījuma dziļumu, gan uz tā vizuālo un skanisko risinājumu. Izrādes mākslinieks un scenogrāfs Reinis Pētersons skatuves vizuālo risinājumu ieturējis askētiskā, grafiskā stilā, taču vispārsteidzošākie noteikti ir iestudējuma tēli, jo tie ir... skeleti. Izrādē redzami gan aktieri skeletu kostīmos, gan no kauliem veidotas lelles.
«Esmu gājis soli sāņus no ierastās bērnu izrāžu estētikas, un darbība notiek lakoniskā, melnbaltā, savā ziņā nosacītā vidē - tā ir pasaule, kas redzama aiz virspusējā, «aiz ādas». Iespējams, šodienas bērnu vecākiem Pinokio stāsts ir mazāk pazīstams, bet spilgtākā atmiņā ir padomju bērnības laikā populārais Buratino - bērnišķīgs, saulains piedzīvojumu stāsts ar nedarbiem. Savukārt Pinokio stāsts ir par pieaugšanu, kad dzīve mums piespēlē izvēles un spiež saprast, kas ir kas - gribi to vai ne,» stāsta Reinis Pētersons. Kaut arī izrāde simboliski tiks risināta, no uz skatuves esošās kaulu kaudzes veidojot personāžus un citus spēles elementus, scenogrāfs iesaka nenobīties, jo izrāde būšot jestra. «Pieaugušajiem varbūt liekas: ak dievs, melnā krāsa, kauli - tas jau tikai par kapiem un bēdām! Bet esmu pārliecināts, bērni uztvers spēles ideju! Man kā māksliniekam, veidojot scenogrāfiju, vienlaikus gan interesantākais, gan grūtākais šķiet atrast katrreiz ko jaunu, lai īstenotu izrādes ideju un uzrunātu mazo skatītāju. Ne tāpēc, ka mūsdienu digitālā laikmeta bērni būtu ar citādāku uztveri, nē. Domāju, ka viņi joprojām ir spējīgi rotaļāties arī ar pagali, ne tikai mobilo telefonu. Drīzāk tāpēc, ka man kā pieaugušajam gribas meklēt jaunus ceļus, materiālus un svaigu vizuālo valodu, vienlaikus saglabājot cieņu pret senatnīgumu un autentiskumu, kas arī mani ļoti interesē,» skaidro R. Pētersons un piebilst, ka priecājas par režisora izvēli pieturēties pie Pinokio oriģinālā stāsta, kura uzmanības centrā ir jautājumi - ko nozīmē pieaugt, ko nozīmē būt cilvēkam.
Iestudējuma materiāls ir britu dramaturga un filmu scenāriju autora Lī Hola luga Pinokio piedzīvojumi pēc Karlo Kollodi pasakas motīviem, ko latviešu valodā tulkojis Raimonds Auškāps, bet krievu valodā - Dmitrijs Petrenko. Izrādē darbojas aktieri Edgars Kaufelds, Dana Lāce, Miķelis Žideļūns, Artūrs Putniņš, Santa Didžus u. c. Mūzikas autors ir Raimonds Tiguls, bet horeogrāfiju veidojusi Inga Raudinga.