Ja vien nav sistēmas, arhīvs pārvēršas haosā. Pat ja tas ir personīgais arhīvs, kur nu vēl - mākslas krātuve. Tad, kad sākas arhīvu pārcilāšana, atklājas daudz interesanta un ievērības cienīga.
Līdzīgi bija arī tad, kad Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā (LLMC) pirms četriem gadiem tika digitalizēts arhīvs. Pārskatot LLMC datubāzes un arhīva materiālus, radās ideja par izstādi Pazudis arhīvā. Kā stāsta izstādes kuratore, mākslas zinātniece Andra Silapētere, ejot cauri laikmetīgās mākslas arhīva platformai, kurai pamati likti pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū, izstāde pievēršas atmiņām, identitātes, kā arī kolektīvās un individuālās vēstures jautājumiem. Tajā nav artefaktu - mākslas darbu, bet gan liecības par darbiem un notikumiem, pasākumiem, akcijām, performancēm. «Mums ir liels arhīvs par personālijām,» stāsta A. Silapētere. «Kamēr vēl aktuāls ir jautājums par laikmetīgās mākslas muzeja neesamību un informācijas nepieejamību ne tikai Rīgā, bet arī reģionos, tikmēr mūsu uzdevums ir stāstīt par norisēm. Tomēr izstāde nav vēstures panorāma, tā vairāk iezīmē krustpunktus, uzsver atsevišķas parādības, piemēram, kinētisko mākslu un performances.»
Paralēli izstādei tapusi arī izglītības programma Lielā lupa, kuru veidojusi un kūrē Linda Veinberga sadarbībā ar dizaineri Asnati Bočkis, izmantojot LLMC arhīvā atrodamās liecības par Latvijas laikmetīgās mākslas norisēm. Laikmetīgā māksla bieži prasa paskaidrojumu, un izglītības programmas mērķis ir interesantā veidā iepazīstināt skatītājus gan ar laikmetīgās mākslas valodu, gan Latvijas mākslas un kultūras vēsturi. Ar digitālu un analogu spēļu palīdzību izstādes apmeklētājiem būs iespēja labāk saprast konkrētu mākslinieku radošumu, viņu mākslas darbus, aktuālās norises Latvijas laikmetīgajā mākslā, kā arī pašiem veidot jaunus mākslas darbus. Bērniem tas rada lielu prieku, viņi ar aizrautību maina cepures, fotografē un pie reizes apgūst mākslas pamatus un iepazīst laikmetīgās mākslas norises. Tomēr arī pieaugušie, kā zina stāstīt Andra Silapētere, atklāj sev jaunu, interesantu un neparastu mākslas pasauli.
Ceļojošā izstāde Pazudis arhīvā Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā būs skatāma līdz 15. novembrim, Alūksnes muzejā - no 25. novembra līdz nākamā gada 10. janvārim, Rīgas mākslas telpā - no 4. februāra līdz 27. martam. Te izstādei būs starptautisks skanējums, jo paralēli notiks arī simpozijs, kas pievērsīsies arhīvu tematikai laikmetīgajā mākslā. Kuldīgas mākslas namā izstāde Pazudis arhīvā būs redzama no 31. marta līdz 13. aprīlim, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā - no 23. aprīļa līdz 29. maijam.