Zeltrača Jāņa Peniķa ķivere, ar ko Kanādā dzīvojošais latvietis pēckara gados gājis iekšā šahtās, nav gluži vienkārši antikvārs, sens priekšmets - tā stāsta intīmu un personisku latviešu izceļošanas vēsturi, saka muzeja Latvieši pasaulē pārstāve vēsturniece Brigita Tamuža. Nupat atklāšanu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) piedzīvojusi muzeja veidotā izstāde Latvieši Kanādā: Muzeja Latvieši pasaulē jaunieguvumi, kurā līdz pat 1. oktobrim bez maksas iespējams iepazīt Kanādas latviešu izceļošanas stāstus.
Izstāde sniedz unikālu iespēju aplūkot 2014. gada ekspedīcijā Kanādas Austrumu krasta lielākajos latviešu centros - Toronto, Monreālā, Otavā, Hamiltonā - iegūtās materiālās liecības (priekšmetus, dokumentus, fotogrāfijas), tādējādi tuvāk un personiskāk iepazīstot Kanādas latviešu izceļošanas pieredzi un gūstot priekšstatu par dzīves sākšanu jaunajā mītnes zemē.
Izstādē nav aplūkojami tikai skaisti priekšmeti, vāzes vai izšūtas sedziņas, bet gluži ikdienišķas lietas, kuras vēsta par mūsu tautiešu dzīvi emigrācijā. Aplūkojamas arī fotogrāfijas, dokumenti, daiļamatniecības darbi utt. «Cilvēki, kuri Latvijā bija beiguši universitāti un strādāja labi algotus darbus, pēkšņi, dodoties bēgļu gaitās, bija spriesti darīt melno darbu,» raksturo Brigita Tamuža. Par to liecina gan zeltrača Jāņa Peniķa ķivere, gan mežsarga cirvis un citi līdzīgi priekšmeti. Izstādē eksponēta arī, piemēram, diriģenta Arvīda Purva fraka un Ingeborgas Patersones lellītes, kas tapušas bēgļu nometnē Vācijā. Bērnu auditorijai izstādē saistoša būs izdomas bagātā daiļamatnieka Eduarda Spravnika veidotā Gaismas pils. Viņa radītie svečturi reiz dāvināti kā pāvestam Jānim Pāvilam II, tā arī Kanādas parlamentam un Latvijas Saeimai.
Kaut arī izstāde neaptver visas Kanādas latviešu sabiedriskās dzīves jomas, tā sniedz ieskatu trimdas kopienas dzīvē, kā arī ataino latviešu ieguldījumu Kanādas tautsaimniecībā un kultūras dzīvē - latvieši piedalījušies lielāko elektrostaciju būvniecībā, iesaistījušies sporta dzīvē, gūstot ievērojamus panākumus. Šī izstāde ir savdabīgs turpinājums muzeja Latvieši pasaulē veidotajai latviešu koferu izstādei, kas pagājušajā gadā bija apskatāma Stūra mājā. Tā apmeklētājiem uzdeva jautājumu - ko tu ņemtu līdzi, ja steigā nāktos atstāt dzimteni?
B. Tamuža uzskata, ka emigrācijas vēsture Latvijā ir skaidrota ļoti maz, lai gan daudzu latviešu ģimenē ir šādi izceļošanas stāsti. «Nav tā, ka tā ir tikai viņu vēsture, - tā ir mūsu kopējā vēsture,» uzsver vēsturniece. Muzejnieki cer, ka izstāde LNB rosinās interesi un izpratni par Kanādas latviešu diasporas vēstures liecību saglabāšanu.