Neaizmirstiet pirms ģimenes pieauguma vakcinēt un attārpot mājdzīvnieku.
Mazulim ienākot mājās, nevajadzētu ignorēt mājdzīvnieku. Laikus jāsagatavo suns vai kaķis tam, ka mazāk tiks veltīts laika rotaļām ar viņu, uzmanības apliecinājumiem. Ja mājdzīvniekam ir ciešas attiecības ar jauno māmiņu, ieteicams jau iepriekš vairāk rūpes par četrkājaino kompanjonu uzņemties citiem ģimenes locekļiem, lai kaķis un suns nejustos atstumts. Dzīvniekam noteikti jāiemāca elementāras komandas, jāizlabo dzīvnieka nevēlama uzvedība, piemēram, lēkšana gultā vai lēkšana uz cilvēkiem. Svarīgi jau iepriekš likt dzīvniekam saprast, kādas robežas viņam tiks noteiktas, kad mājās ieradīsies ģimenes mazā atvase, piemēram, vai sunim un kaķim atļaus nākt guļamistabā vai bērnistabā.
Iepazīstinot mājdzīvnieku ar bērnu, vispirms var iedot paostīt kādu mazuļa apģērba gabalu. Iepazīšanās ar zīdainīti sākumā notiek no attāluma, pamazām ļaujot sunim vai kaķim tuvoties bērnam. Noteikti vajag atalgot mājdzīvnieku par labu, mierīgu uzvedību. Arī saimniekam jāsaglabā miers, jo dzīvnieks jūt cilvēka satraukumu.
Jāatceras, ka suņa attiecības ar bērnu nav atkarīgas no suņa šķirnes, bet gan no tā, kurš jūtas galvenais ģimenē - suns vai saimnieks. Bērnu var sakost ne tikai cilvēka iedomātās šķietami agresīvas šķirnes, kā rotveileri, bulterjeri, bet arī cilvēkam draudzīgās šķirnes, piemēram, labradori. Tāpēc nekad nevajag atstāt bērnu bez uzraudzības ar suni un arī kaķi. Īpaša uzmanība jāveltī dzīvnieka barošanas reizēm. Gadījies, ka dzīvnieks sakož bērnu, kad četrkājainis ēd no bļodiņas, jo suns bērnu var uzskatīt par konkurentu. Gādājiet, lai laikā, kad dzīvnieks ēd, bērns neatrastos tā tuvumā.
Ja bērns ģimenē ienācis pirmo reizi, nav zināms, kā suns un kaķis reaģēs uz šo notikumu. Labs veids ir iepriekš izspēlēt dažādas sadzīviskas situācijas, sākt pieradināšanu ar lelli bērna vietā. Mājdzīvnieku var sākt pieradināt arī pie jaunām skaņām, piemēram, atskaņojot bērna raudas (ieraksti pieejami internetā).
Lai izvairītos no skrāpējumiem, dzīvnieku no mazotnes vajag pieradināt pie nagu apgriešanas. It īpaši tas attiecas kaķiem. Mājdzīvnieku preču veikalos un veterinārajās aptiekās pieejamas arī nagu uzmavas kaķiem.
Dzīvnieku mierīgāku padarīs kastrācija.
Laiks paies ātri, un vecākiem būs jāiemāca atvasei, ka suns ir dzīva būtne, kas apkārt notiekošo uztver savādāk - sunim ir labāka dzirde un labāka oža, bet skaņas, ko cilvēki uztver kā klusas, sunim var šķist griezīgas. Tāpēc bērnam jāiemāca adekvāta uzvedība suņa klātbūtnē - nekliegt, neradīt pēkšņus trokšņus, kas var izsaukt neadekvātu suņa pašaizsardzības reakciju.
*Dzīvnieku veselības centrs, veterinārārste