gadā pārtikšot no tūbiņu pastām. Eiropas Savienības likumdevēju redzeslokā nonākuši jautājumi par klonētu gaļu un nanopārtiku. Tomēr pagaidām šie pārtikas veidi ir pakļauti zinātniskiem pētījumiem un mūsu pusdienu ierasto tradicionālo kotleti īsti neapdraud. Gaļu ēdam un ēdīsim arī turpmāk, atšķiras vienīgi produktu pagatavošanas un pasniegšanas veids, kā arī patērētāju zināšanas par pareiza uztura nozīmi.
Lai sekotu izmaiņām patērētāju pieprasījumā un spētu konkurēt globālajā tirgū, ražotājiem nemitīgi jāveic pieprasījuma izpēte un jāpielāgo produkcija jaunajām vēsmām. Forevers sadarbībā ar tirgus un sociālo pētījumu kompāniju GfK šī gada aprīlī un maijā veica gaļas patērētāju pieprasījuma izpēti, interneta un telefonaptauju veidā visā Latvijā aptaujājot 1026 gaļas patērētājus vecumā no 20 līdz 74 gadiem. Pētījumā secināts, ka gaļas nozare arī turpmākajos gados turpinās attīstīties un inovatīvie pārtikas produkti tuvā nākotnē neizkonkurēs tradicionālos gaļas produktus.
Vēl nesen varēja domāt, ka gaļas ražošanas nozari varētu sašūpot veģetārisma kustības attīstība. Taču mūsu klimatiskie apstākļi nav pati labākā vide veģetārisma tradīciju veidošanai, jo prasa uzturā lietot olbaltumvielas un taukvielas. Veģetārisms ir ļoti populārs siltajās zemēs, kur kvalitatīvus un svaigus augļus, dārzeņus un jūras veltes var celt galdā visu gadu. Pētījuma rezultāti liecina, ka 80% Latvijas iedzīvotāju gaļas produktus ēd bieži, turklāt 38% no tiem atzina, ka viņu ikdiena nav iedomājama bez gaļas produktiem. Piemēram, svaigu cūkgaļu vairākas reizes mēnesī pērk 60% aptaujāto, turklāt 29% aptaujāto cūkgaļu iegādājas vismaz reizi nedēļā. Savukārt vairāk nekā puse iedzīvotāju vairākas reizes mēnesī pērk kūpinātu gaļu.
Pētījumā noskaidrots arī tas, ko patērētāji vispirms lasa uz fasēto gaļas produktu iepakojuma. 92% aptaujāto lasa uzrakstus uz iepakojuma. Pircēji par svarīgāko informāciju uzskata derīguma termiņu - 81%. Savukārt par produkta sastāvdaļām interesējas 72%, par pievienotajām E vielām - 56% un ražotājam uzmanību pievērš 45% aptaujāto.
Turpmākajos gados arvien biežāk tiks pieprasīta veselīga un kvalitatīva pārtika - cilvēki vairāk domās par to, ko ēd un kā produkti pagatavoti. Mūsdienu steigas pārņemtais dzīvesveids veicinājis pieprasījumu pēc pusfabrikātiem un iespējām ātri paēst ārpus mājas - kafejnīcā vai braucot pie stūres. Taču vienlaikus populāra tendence ir skaitīt kalorijas, vitamīnus un vērtēt produkta veselīgumu. Tāpēc pārtikas ražotājiem arvien vairāk būs jādomā, kā šīs divas tendences apvienot - taupīt patērētāju laiku, vienlaikus saglabājot cilvēkam svarīgās uzturvielas produktā.
*SIA Forevers vadītājs