Šonedēļ Eiropas Parlaments (EP) atbalstīja regulu par mobilo sakaru viesabonēšanas tarifu atcelšanu no 2017. gada vidus. Šis ir temats, par ko gan Eiropas Komisijā, gan EP diskutēts jau gadiem un ir viens no galvenajiem stūrakmeņiem vienota digitālā tirgus izveidei.
Latvijas mobilo sakaru operatori Dienai uzsver, ka Latvijai ir vieni no zemākajiem viesabonēšanas tarifiem. Lielāku ietekmi regula atstās uz citām valstīm, jo izlīdzināsies milzīgās cenu atšķirības starp tarifu plāniem Eiropā kopumā. Latvijā mobilo sakaru operatori pagaidām arī neuztraucas par iespējamajiem zaudējumiem. Bite Latvija vadītājs Freds Renčaks Dienai teic, ka izmaiņas būs maznozīmīgas, jo «izdevīguma dēļ palielināsies zvanu un mobilo datu apjoms viesabonēšanā, kas kompensēs viesabonēšanas tarifu samazinājumu. Mūsu klientiem būs iespēja ceļot un izmantot sakarus par daudz labākām cenām nekā līdz šim».
Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs Dienai uzsver, ka operators jau šobrīd piedāvā vairākas reizes zemākas cenas viesabonēšanas pakalpojumiem, nekā to nosaka Eiropas Savienība. Tāpat Tele2 ir īpašs mobilā interneta apjomu piedāvājums, kas paredz atcelt maksu par katru megabaitu 100 valstīs, un šī iemesla dēļ klienti, kas ceļo ārvalstīs, šogad jau uzstādījuši mobilo sakaru patēriņa rekordu. Arī kopumā Tele2 dati liecina, ka jau šogad Latvijas iedzīvotāju mobilo sakaru patēriņš ārvalstīs ir strauji pieaudzis, rekordlīmeni sasniedzis pieprasījums pēc mobilā interneta. Ceļojot ārvalstīs, cilvēki daudz vairāk sākuši runāt pa telefonu, minūšu apjomam pieaugot pat par pusmiljonu. Vienlaikus V. Vancovičs noliedz bažas par to, ka izmaiņu dēļ ārzemēs notiks būtisks iekšzemes pakalpojumu cenu kāpums.
Arī Latvijas Mobilā telefona prezidents Juris Binde skaidro, ka cilvēkiem, kuri bieži ceļo, cenas varētu kļūt draudzīgākas. Savukārt klientiem, kuri neceļo, lētāk būtu sazināties, izmantojot vietējos tarifu plānus. Viņš gan atsakās konkretizēt, vai un kādi būs jaunie tarifu plāni un kādas izmaiņas piedzīvos esošie.
No 2016. gada 30. aprīļa pārejas periodā, kas noteikts līdz 2017. gada 15. jūnijam, viesabonēšanas tarifi Eiropas Savienības robežās būs četras reizes lētāki nekā līdz šim. F. Renčaks norāda, ka viesabonēšanas tarifi ir atkarīgi no vairumtirdzniecības cenām, kas operatoriem jāmaksā viesabonēšanas partneriem. Un šeit sākas problēma, jo patlaban nav skaidrs, kādi vairumtirdzniecības tarifi tiks noteikti ES regulās, sākot ar 2017. gada 15. jūniju. «Atvērts paliek jautājums par Eiropas operatoru regulēto viesabonēšanas vairumtirdzniecības tarifu samazināšanu. Šobrīd tā ir atlikta, bet, lai klientiem būtu pievilcīgi mazumtirdzniecības tarifi, ir tikai loģiski, ka vispirms jāsamazinās arī vairumtirdzniecības tarifiem,» skaidro Juris Binde.
Arī F. Renčaks norāda uz šo pašu aspektu: «Gadījumā, ja Latvijas iekšzemes cenas būs zemākas nekā viesabonēšanas vairumtirdzniecības tarifi, Latvijas mobilajiem operatoriem būs tiesības vērsties pie Sabiedrisko pakalpojumu regulatora ar lūgumu atļaut piemērot viesabonēšanas piemaksas izmaksu segšanai partneriem. Tas ļautu saglabāt labvēlīgu iekšzemes cenu līmeni attiecībā uz Latvijas klientiem, kas pašlaik ir vieni no zemākajiem ES.»