Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Piektdiena, 8. novembris
Agra, Aleksandra

Pēc lidošanas ar aizkritušām ausīm

Lidošana ar lidmašīnu lielai daļai vairāk saistās ar bailēm no augstuma, pacelšanās vai citām lietām, tomēr vērā jāņem arī fakts, ka, mainoties gaisa spiedienam, var tikt ietekmēta mūsu veselība. Tāds nieks kā iesnas lidojuma laikā var būt iemesls nopietnam vidusauss iekaisumam vai pat bungādiņu plīsumam. Taču tā nav vienīgā lieta, par ko uztraukties. Uzmanīgiem jābūt arī cilvēkiem ar vēnu problēmām, hroniskām saslimšanām un izslimotām smagām slimībām.

Aizkrīt ausis

Dzirdot, ka iesnas ir iemesls, lai pat stjuartes izlaistu lidojumu, tas šķiet neloģiski - tikai ar iesnām ierasti tomēr ejam uz darbu. Taču ne viens vien Dienas aptaujātais lasītājs lidojuma laikā ir jutis tā saukto ausu aizkrišanu vai pat sāpes. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ausu, kakla un deguna ārste Gunta Sumeraga Dienai skaidro, ka tas nav nekas neparasts. Cilvēka vidusausij ierasti jābūt piepildītai ar gaisu, bet tam jābūt tādā pašā atmosfēras spiedienā kā apkārtējā vidē. Respektīvi, bungādiņām abās pusēs vajadzētu būt vienādam spiedienam. Gaiss vidusausī nokļūst caur speciālu kanāliņu no aizdegunes puses. Šis kanāls parasti ir ciet, bet tas atveras tad, kad cilvēks žāvājas, rij siekalas vai košļā, un tajā brīdī arī izlīdzinās spiediens. Lidojumā laikā atmosfēras spiediens mainās, kam jāmainās būtu arī bungādiņu otrā pusē. Tāpēc nav brīnums, ka cilvēki, lidmašīnai paceļoties un nolaižoties, reflektoriski sāk žāvāties vai vērt muti vaļā, tādējādi sev palīdzot. Līdz ar to veselam cilvēkam sajūta, ka aizkrīt ausis uz brīdi, nav nekas sevišķs - tā tikpat ātri arī pazūd. Taču, ja cilvēkam aizdegunē radusies vīrusa infekcija, kā rezultātā ir iesnas, rodas tūska, un spiediens izlīdzināties vairs tik efektīvi nevar. Rezultātā aizkritušajām ausīm pievienojas arī sāpes, ir iespējami asins izplūdumi un pat bungādiņas plīsums, ja tūska ir ļoti stipra.

Ņemot vērā iespējamās sekas, speciāliste ieteiktu šādos gadījumos izvairīties lidot, tomēr nereti tas nav iespējams. Tāpēc nepieciešams domāt par ārstēšanos - daudz dzert šķidrumu, stiprināt savu organismu un mazināt tūsku, piemēram, lietojot deguna pilienus, kas sašaurina asinsvadus. Arī lidojuma laikā jālieto medikamenti, papildus sūkājot ledenes vai košļājot košļājamo gumiju. Taču, ja ausis tomēr ir aizkritušas un diennakts laikā šī sajūta nepazūd, jādomā par vizīti pie ārsta. G. Sumeraga arī stāsta, ka viņas praksē šādi cilvēki ir, un viena no biežākajām problēmām, kas attīstās, ir vidusauss iekaisums.

Problēmas ar vēnām

Ausu un deguna problēmas gan nav vienīgās, par ko būtu jādomā lidojot. Sarežģījumi var būt ar vēnām. Lai gan tie neradīsies viena lidojuma laikā, ceļojums ir viens no slimību provocējošiem faktoriem tiem pacientiem, kuriem jau ir bijušas vēnu problēmas. Tas sekmē hroniskās venozās mazspējas komplikācijas, un lidojot var rasties arī vēnu tromboze. Kā Dienai skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurģe doc. Patrīcija Ivanova, ilgstoši kustību ierobežojumi tālos lidojumos, kad pasažieri visu laiku sēž, var izraisīt trombu rašanos kāju vēnās. Risks gan ir zems. Lidojumos virs četrām stundām varbūtībā ir viens pret 4656, savukārt lidojumos, kas ilgst vairāk par astoņām stundām, risks ir zem 0,5%. Turklāt bieži tas nerada nekādas sūdzības, tikai uztūkumu. Ļoti reti, ja kāju vēnās ir trombi, tā daļiņas var atdalīties, pa asinsriti nonākt sirdī vai plaušās un radīt plaušu artēriju emboliju. Piemēram, pēc 12 stundu lidojuma tā var gadīties aptuveni piecos gadījumos no viena miljona. Taču tas ir iemesls, lai aviokompānijas pat savās mājaslapās atzīmētu situācijas, kad vispirms jālūdz speciālista padoms. Piemēram, aviokompānijas Wizz Air mājaslapā ieteikts konsultēties ar speciālistu pirms lidojuma, ja kādreiz ir bijusi vēnu tromboze vai plaušu embolija, cilvēks ir vecāks par 40 gadiem, tiek lietoti hormonu medikamenti, ir grūtniecība, ir nesen veikta kāda operācija, ja iedzimtas problēmas ar asins recēšanu, ir liekais svars, vēnu varikoze, kā arī cilvēkiem ar onkoloģiskām saslimšanām. Šim sarakstam piekrīt arī P. Ivanova, lai gan risks ir neliels.

Lai izvairītos no problēmām, speciāliste iesaka lidojuma laikā ik pa pusstundai izvingrināt kājas un izstaipīt rokas, sēžot nesakrustot kājas, lidojuma laikā vilkt brīvu un ērtu apģērbu, nedzert miega medikamentus un lietot kompresijas zeķes. Īsās kompresijas zeķes līdz celim rekomendējamas cilvēkiem garos lidojumos, kuriem ir paaugstināts dziļo vēnu trombozes risks, atzīmē P. Ivanova. Attiecīgi - pēdējā mēneša laikā bijusi ķirurģiska operācija, aktīvas onkoloģiskas saslimšanas vai iepriekš bijusi dziļo vēnu tromboze. Lieka piesardzība gan arī nekaitētu pacientiem, kam ir kāda hroniska saslimšana vai izslimota smaga slimība, atzīmē speciālisti.

Tikmēr cita kategorija ir grūtnieces. Lidošana grūtniecības laikā ir droša, ja gaidības noris bez komplikācijām, taču visām topošajām māmiņām ir ieteikts konsultēties ar ārstu pirms aviobiļetes iegādes. Turklāt katrai aviokompānijai ir stingri nosacījumi, kad grūtniecības laikā drīkst vai nedrīkst lidot. Piemēram, airBaltic lidojumos grūtnieces, sākot ar 36. gaidību nedēļu, netiek uzņemtas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?