Pretabortu organizācijas Fundacja Pro Seimam iesniegto likumprojektu sākotnēji atbalstīja gan Polijā ietekmīgā katoļu baznīca, gan valdošā nacionālkonservatīvā partija Likums un taisnīgums (PiS), tomēr to viedoklis krasi mainījās pēc visā valstī notikušajiem aizlieguma pretinieku protestiem, kas, kā apgalvo politiķi, bijuši viela pārdomām.
Cietums par abortu
Sociālistu režīma valdīšanas laikā Polijā aborts bija likumīgs, bet pēc parlamentārās demokrātijas atjaunošanas valstī, kur gandrīz 90% no 38 miljoniem iedzīvotāju ir katoļi, sākās diskusijas par nepieciešamību ierobežot sieviešu tiesības pārtraukt grūtniecību.
1993. gadā pēc ilgstošām un kaislīgām debatēm, kurās aktīvi piedalījās arī katoļu baznīca, tika pieņemts kompromisa likums. Tas grūtniecības pārtraukšanu atļauj tikai gadījumos, ja tā apdraud sievietes veselību vai dzīvību, ja auglim konstatē neatgriezeniskus bojājumus vai neārstējamu slimību, vai tad, ja tā iestājusies kriminālas darbības, piemēram, izvarošanas vai incesta, rezultātā.
Polijas Nacionālā veselības fonda apkopotie dati rāda, ka 2014. gadā valstī oficiāli veikti tikai 1812 abortu. Polijas Sieviešu un ģimenes plānošanas federācija gan apgalvo, ka ierobežojošās likumdošanas dēļ ik gadu vairāk nekā 100 tūkstoši poļu sieviešu dodas veikt abortu uz valstīm, kurās tas ir atļauts. «Uz papīra pašreizējais likums atļauj abortu trīs gadījumos, bet praktiski ir brīnums likumīgi veikt abortu,» organizācijas vadītāja Kristina Kacpura stāsta ziņu vietnei Newsdeeply.com.
Fundacja Pro likumprojektu kā pilsoņu iniciatīvu septembrī iesniedza parlamentā pēc tam, kad šovasar bija savākusi aptuveni 450 tūkstošu iedzīvotāju parakstu, kas bija krietni vairāk par nepieciešamajiem vismaz 100 tūkstošiem.
Konservatīvas juristu organizācijas Ordo Iuris izstrādātais likumprojekts paredzēja neatļaut abortu arī gadījumos, ja sieviete augli ieņēmusi izvarošanas vai incesta ceļā. Vienīgais izņēmums bija gadījumi, kad grūtniecība apdraud sievietes dzīvību.
Tas arī paredzēja līdz pieciem gadiem cietumā par apzināti izraisītu nedzimuša bērna nāvi un līdz astoņiem gadiem aiz restēm, ja grūtniecības pārtraukšanas operācija izdarīta bez sievietes piekrišanas.
Premjere distancējas
Kad gada sākumā Fundacja Pro nāca klajā ar iniciatīvu par pilnīgu abortu aizliegumu, Polijas katoļu baznīca un PiS vadība vienotā balsī to atbalstīja. PiS arī ierosināja aizliegt bezrecepšu avārijas kontracepciju un pārtraukt valsts finansējuma piešķiršanu ārpusķermeņa apaugļošanai, ar kuras palīdzību neauglīgiem pāriem ir iespēja tikt pie pēcnācējiem.
Politiķu vēlme kontrolēt iedzīvotāju seksuālo un reproduktīvo veselību izraisīja sašutuma vētru Polijas sabiedrībā. Jau aprīlī valsts lielākajās pilsētās tūkstošiem iedzīvotāju piedalījās demonstrācijās pret ierosinājumu aizliegt abortu pavisam. Par protestu simbolu kļuva drēbju pakaramie, kas ir vieni no primitīvākajiem instrumentiem, ar kuriem var izbeigt nevēlamu grūtniecību. Daudzi protestu dalībnieki tos bija paņēmuši līdzi, lai apliecinātu savas bažas, ka pilnīgs abortu aizliegums vairos pagrīdes abortus.
Pēc tam kad Seims 23. septembrī pirmajā lasījumā apstiprināja Fundacja Pro iesniegto likumprojektu, vasarā pierimušie protesti atsākās ar jaunu sparu. Pirmdien visā Polijā notika demonstrācijas, kurās piedalījās vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku. Savukārt Eiropas Parlamentā šonedēļ norisinājās debates par sieviešu situāciju Polijā.
Seima komisija, kam bija jāizskata likumprojekts par aborta aizliegumu, trešdien to noraidīja. Polijas premjerministre Beata Šidlo distancējās no likumprojekta, apgalvojot, ka PiS neplāno stingrākus aborta likumus. Savukārt katoļu baznīca pirms parlamenta ceturtdienas balsojuma izplatīja paziņojumu, ka neatbalsta sieviešu sodīšanu par aborta veikšanu.