Balsojumam ir tikai konsultatīva nozīme, bet izskan satraukuma pilni viedokļi, ka gadījumā, ja nīderlandieši neatbalstīs asociācijas līgumu, referenduma iznākumu savā labā var izmantot eiroskeptiķi, it īpaši Lielbritānijā, kā arī Krievija, kas neslēpj negatīvo attieksmi pret Ukrainas tuvināšanos ES.
Vēlas ietekmēt ES
Nīderlandes parlaments jau aizvadītajā vasarā ratificēja ES un Ukrainas asociācijas līgumu, ko pēc tam izsludināja arī karalis.
Tomēr Nīderlandē populārs blogs, kas ir pazīstams ar provokatīvu saturu, pagājušajā gadā apvienoja spēkus ar divām eiroskeptiķu organizācijām, kuras iepriekš ir centušās pārliecināt parlamentāriešus sarīkot referendumu par Nīderlandes palikšanu/izstāšanos no ES, un internetā sarīkoja parakstu vākšanas kampaņu, lai ierosinātu referendumu. Tās laikā tika savākts krietni vairāk par nepieciešamajiem 300 tūkstošiem parakstu.
Šī būs pirmā reize, kad Nīderlandē notiks pilsoņu iniciēts balsojumus. Tas iespējams, jo pirms dažiem gadiem tika pieņemts likumam, kas paredz, ka iedzīvotāji var ierosināt nesaistošu referendumu par atsevišķiem likumiem un līgumiem, kurus jau ir apstiprinājis likumdevējs.
Referenduma ierosinātāji apgalvo, ka iedzīvotājiem ir jābūt lielākai teikšanai par ES pieņemtajiem lēmumiem, un atzīst - ES vienošanās ar Ukrainu ir tikai iegansts, lai nīderlandiešiem «reizi par visām reizēm būtu iespēja paust savas domas par Eiropas lēmumiem». «Vienošanās ar Ukrainu ir simptoms visam negatīvajam ES,» viens no referenduma iniciatoriem Tjerī Bodē sacīja izdevumam The Wall Street Journal.
Vēlētāju aptaujas nav ieviesušais skaidrību, kāds varētu būt referenduma iznākums. Viss liecina, ka vienā vai otrā gadījumā balsojuma rezultātu izšķirs niecīgs balsu pārsvars. Šeit gan jāņem vērā, ka balsojums tiks uzskatīts par notikušu, ja tajā piedalīsies kā minimums 30% balsstiesīgo. Šī iemesla dēļ daļa vēlētāju nolēmuši nebalsot. «Es atbalstu vienošanos, bet, ja es balsošu, tad tie idioti sasniegs 30% slieksni,» skolotāja Janeke Visere sacīja ziņu aģentūrai DPA.
Cerība eiroskeptiķiem
Nav īsti skaidrs, kas notiks, ja referendumā tiks sasniegts kvorums un vairākums nobalsos pret ES un Ukrainas vienošanās ratifikāciju. Izmaiņu ieviešanai līgumā vajadzētu rīkot jaunas sarunas starp Briseli un Kijevu, bet panāktā vienošanās vēlreiz būtu jāratificē visām 28 ES dalībvalstīm. Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers paziņojis, ka asociācijas līgumam negatīvs iznākums destabilizēs ES: «Tas pavērs durvis uz lielu kontinentālu krīzi.»
«Nē» uzvara būtu milzīgs trieciens Nīderlandes premjerministram Markam Rutem, kura vadītā centriski labējo un kreiso koalīcijas valdība pašlaik ir atbildīga par valsts prezidentūru ES Padomē. Premjers mudinājis nīderlandiešus atbalstīt asociācijas vienošanos, kas veicināšot eksportu un palīdzēšot stabilizēt Ukrainas ekonomiku un demokrātiju.
ES amatpersonas norādījušas, ka nīderlandiešu «nē» asociācijas līgumam palīdzētu eiroskeptiskajām partijām visā Eiropā, bet jo īpaši Lielbritānijā, kur 23. jūnijā notiks referendums var valsts turpmāku dalību blokā. Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas vadītājs Naidžels Farādžs paziņojis, ka nīderlandiešu balsojums pret vienošanos iedrošinātu arī britu vēlētājus. «Tā būtu zīme, ka eiroskepticisms pieaug ne vien mūsu valstī, bet arī citur,» N. Farādžu citē Reuters.
Līguma atbalstītāji uzskata, ka tā noraidīšana būtu Krievijas uzvara. «No ģeopolitiskā viedokļa ir svarīgi paziņot Vladimiram Putinam, ka viņš nedrīkst jaukties citu valstu darīšanās,» uzskata bijušais Nīderlandes premjers Jāps de Hops Shefers.