Puse no bēgļiem - bērni
Aģentūras sagatavotajā ziņojumā norādīts, ka pirmo reizi pēc Otrā pasaules kara piespiedu kārtā pārvietoto personu skaits ir pārsniedzis 60 miljonu robežu. 2014. gadā šādu cilvēku skaits visā pasaulē bija 59,5 miljoni. Pērn ik minūti savas mājas bija spiesti pamest vidēji 24 cilvēki (34 tūkstoši diennaktī), kas ir četras reizes vairāk nekā 2005. gadā, kad katrā minūtē prom devās vidēji sešas personas.
No 65,3 miljoniem piespiedu kārtā pārvietoto personu 21,3 miljoni tiek uzskatīti par bēgļiem, bet 3,2 miljoni - par patvēruma meklētājiem. UNHCR aprēķinājusi, ka 51% no bēgļiem bijuši bērni, no kuriem daudzi svešumā devušies šķirti no vecākiem vai vienatnē. Pērn vairāk nekā 98 tūkstoši lūgumu pēc patvēruma saņemti no bērniem, kas bijuši bez pieaugušiem pavadoņiem. «Tas ir lielākais skaits, kādu UNHCR jebkad ir piefiksējusi. Tas ir traģisks pierādījums tam, ka globālā piespiedu pārvietošana nesamērīgi ietekmē jaunu cilvēku dzīvi,» secina UNHCR.
Pērn lielu starptautisko uzmanību izpelnījās migrācijas krīze Eiropā, kur ieradās vairāk nekā miljons migrantu un patvēruma meklētāju. Tajā pašā laikā 86% no visiem pasaules bēgļiem atradās valstīs ar vidējiem vai zemiem ienākumiem. Vislielākais bēgļu skaits - 2,5 miljoni - atradās Turcijā, tai sekoja Pakistāna (1,6 miljoni) un Libāna (1,1 miljons).
Visvairāk patvēruma pieprasījumu - gandrīz 442 tūkstošus - 2015. gadā saņēma Vācija, bet ASV saņēma 172 tūkstošus pieprasījumu. Zviedrija un Krievija katra saņēma 150 tūkstošus lūgumu pēc patvēruma.
Galvenās bēgļu un patvēruma meklētāju «eksportētājas» ir kara faktiski iznīcinātā Sīrija, kuru pametuši 4,9 miljoni iedzīvotāju, Afganistāna (2,7 miljoni) un Somālija (1,1 miljons).
Pārliecinošu vairākumu - 40,8 miljonus - no piespiedu kārtā pārvietotajām personām veidoja tā dēvētās iekšēji pārvietotās personas jeb cilvēki, kuri kara vai citu viņu veselību un dzīvību apdraudošu iemeslu dēļ devušies bēgļu gaitās, bet ir palikuši savas valsts teritorijā. Kolumbijā pērn bija 6,9 miljoni iekšēji pārvietotu personu, Sīrijā - 6,6 miljoni, bet Irākā - 4,4 miljoni.
Jāuzņemas atbildība
UNHCR norādījusi uz vairākiem faktoriem, kas rada apdraudējumu cilvēkiem, kuri bijuši spiesti doties bēgļu gaitās.
Viens no tādiem ir noziedzīgie grupējumi, kas nodarbojas ar cilvēku kontrabandu. Izmisuma dzīti, tūkstošiem migrantu un patvēruma meklētāju pērn samaksāja kontrabandistiem, lai kuģošanai nepiemērotos peldlīdzekļos varētu šķērsot Vidusjūru. Vismaz 2859 cilvēkiem tas bija pēdējais ceļojums dzīves laikā, liecina Starptautiskās Migrācijas organizācijas dati.
ANO Bēgļu aģentūra arī vērš uzmanību uz Eiropā pieaugošo pretimigrantu noskaņojumu, kas veicinājis robežžogu izbūvi un robežkontroles atjaunošanu atsevišķās Šengenas zonas dalībvalstīs. UNHCR vadītājs Filipo Grandi uzskata, ka Eiropa «rāda negatīvu piemēru pārējai pasaulei». «Eiropai ilgtermiņā nav plāna B. Eiropā turpinās ierasties cilvēki, kas meklēs patvērumu, tas ir nenovēršami,» viņu citē AFP. «Visām valstīm jāuzņemas atbildība.»