Ringolds Balodis
Jūsu partijas programmā minētas izmaiņas vēlēšanu sistēmā. Kā saprotat vārdu savienojumu «balsot par cilvēku, nevis partiju»?
Runa ir par jaukto vēlēšanu modeli. Tas faktiski nozīmē, ka cilvēkam ir divas «balsis» - vienu viņš atdod par konkrēto partiju, otru - par kādu cilvēku. Daļai sabiedrības te intereses sakrīt, tomēr ir daļa, kuras attieksme ir apmēram tāda: labprāt balsoju par partiju X, bet man simpātisks ir arī pilsonis Bērziņš, kurš kandidē partijas Y listē. Grozījumu rezultātā vēlētājam būtu iespēja gan balsot par «savu» partiju, gan Bērziņu, un mūsu skatījumā tas pašmāju politisko «pīļu dīķi» samaisītu pozitīvā nozīmē.
Vai vēlēšanu modeļa maiņai nav nepieciešamas izmaiņas Satversmē?
Juristu viedokļi šajā jautājumā atšķiras.
Iestājaties par tautas vēlētu Valsts prezidentu. Vai, ņemot vērā naudas lomu politikā, nav bažas, ka ievēlēs to, kam skaļāka reklāma?
Sāksim no otra gala - redz, jūs arī sākat ar to, ka ievēlēs kādu ar lunkanu mugurkaulu vai vēl trakāk. Patiesībā stāsts ir plašāks - par stabilitātes palielināšanu Latvijas politiskajā sistēmā, un runa ir arī par papildu pilnvarām prezidentam. Mēs runājam par to, ka Valsts prezidentu ne tikai vēlē tauta, bet viņam ir arī pilnvaras izvirzīt kandidatūras, piemēram, ģenerālprokurora, Augstākās tiesas vadītāja, Latvijas Bankas prezidenta un vēl dažiem posteņiem. Viņš nevis ieceļ, bet piedāvā parlamenta kandidatūras, kuras parlaments galu galā var arī noraidīt.
Vienalga - ir papildu pilnvaras, un tad pilnai laimei tiešās vēlēšanās ievēl muļķi.
Sāksim ar to, ka, piedodiet, muļķi ievēlēt var arī tagad, Saeima. Galu galā var izstrādāt adekvātu impīčmenta, atstādināšanas modeli, turklāt (tas gan ir mans personīgais viedoklis) impīčments būtu jāpiemēro arī citām valsts augstākajām amatpersonām. Lai nav sajūta, ka esi krēslā uz mūžīgiem laikiem. Lietuvieši, no Valsts prezidenta amata atstādinot Rolandu Paksu, labā nozīmē iegāja vēsturē. Ja ir bažas, ka, piemēram, Ušakovu ievēlēs par prezidentu, varam skatīties vēl kādus modeļus, piemēram, Vācijas. Īsi sakot, pārmaiņas būtu noderīgas.