No 6,6 miljoniem eiro, kas šogad piešķirti C hepatīta pacientu ārstēšanai, jau pirmajā pusgadā ir iztērēti 5,7 miljoni eiro. Pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) datiem, šogad pirmajā pusgadā ārstēti 738 pacienti, tas ir tikpat, cik pērn visa gada laikā. Kā Dienai skaidro NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta, ar šādu pacientu pieplūdumu neviens nebija rēķinājies. Tajā pašā laikā, jau izstrādājot jaunos noteikumus, projekta anotācijā bijis minēts, ka finansējums nebūs pietiekams. Arī Latvijas Infektoloģijas centra virsārste hepatoloģe Velga Ķūse piebilst, ka ir daļa tādu pacientu, kas nebija nākuši piecus sešus un pat desmit gadus, savukārt citi ir tādi, kas iepriekš nemaz par ārstēšanos nebija domājuši lielā līdzmaksājuma dēļ. Tagad šie cilvēki ir motivēti nākt.
Skaidrojot, ko pacienti lai tagad iesāk, V. Ķūse min, ka ikviena pacienta situācija ir individuāla, un uzsver, ka būtībā visi tie, kuri terapiju nevar saņemt tagad, var gaidīt līdz janvārim. Vienlaikus noprotams, ka nav risinājumu un «rezerves cūciņas», ja kādam veselības stāvoklis strauji pasliktināsies un terapija būs nepieciešama uzreiz. Infektologi pastāstīs vien to, kur medikamentus meklēt, bet tie būs jāpērk par personiskajiem līdzekļiem. Savukārt tiem, kuriem terapija jau sākta, tā tiks turpināta.
Par šim gadam trūkstošo finansējumu atbildīgie runā izvairīgi, nevēloties nosaukt konkrētu summu, - vēl esot jāveic aprēķini, un arī iespējamie scenāriji ir dažādi. Konkrēts pieprasījums tiks sagatavots nākamās nedēļas laikā. S. Bokta vēl bilst, ka jaunā terapija šogad nepieciešama ap 200 pacientiem, tas varētu izmaksāt ap 4,5 miljoniem eiro, vēl trīs miljoni vajadzīgi cita veida ārstēšanai. Līdzīga summa varētu tikt prasīta arī jaunajās politikas iniciatīvās nākamajam gadam.
Lai gan Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča izklausās diezgan pārliecināta, ka vajadzīgo finansējumu izdosies iegūt, un piemetina - tiklīdz būs zināmi precīzi aprēķini, tā centīsies naudu atrast -, C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs Dienai atklāti pauž, ka netic, ka trūkstošo naudu vēl šogad piešķirs. Atliek paļauties uz sacīto, ka pie terapijas netikušie pacienti tiešām var gaidīt. Iepriekš šādu scenāriju apvienībā nebija paredzējuši, domājot, ka finansējums piešķirts, tomēr prognozējot pacientu skaita pieaugumu. Zvani par to, ka pacienti pie zālēm netiek, saņemti vien pēdējo divu nedēļu laikā.
K. Kaugurs vēl piebilst, ka uzmanība lielā mērā būtu jākoncentrē uz to, lai iesākto programmu turpinātu arī pēc trim gadiem. Pašlaik nauda iedalīta tikai šim periodam, un nāksies vēl pierādīt, ka tā nepieciešama arī turpmāk.
Ja paskatās uz pirmā pusgada rezultātiem, jāsecina, ka pamats iesāktā turpināšanai būs. Veselības ministrijā norāda, ka kopš gada sākuma līdz jūnijam pēc jaunās programmas C hepatīta ārstēšana sākta 523 pacientiem, no kuriem 205 saņēmuši jaunākās paaudzes preparātus. Zināms, ka līdz šim ārstēšanās noslēgusies 81 cilvēkam, no tiem tikai desmit nav pilnībā izārstēti. Slimību profilakses un kontroles centrā vēl piebilst, ka līdz 18. jūlijam no vīrusa atbrīvoti vēl 17 pacientu. Vēl pērn ar C hepatītu inficēto personu skaits pieaudzis par 5%, bet šogad pirmo reizi ir samazinājums pat par 14%.
Nesen Latvija ir pievienojusies Pasaules Veselības organizācijas stratēģijai, kas paredz līdz 2030. gadam samazināt hronisku C hepatīta gadījumu skaitu par 90%. Lai to sasniegtu, viens no aspektiem būs jaunie terapijas veidi, bet svarīga ir ne tikai ārstēšana, bet arī profilakse, nepieļaujot jaunus inficēšanās gadījumus. Patlaban Latvijā tiek reģistrēti daudz vairāk C hepatīta pacientu nekā vidēji Eiropā.