Mēģina rast kopsaucēju
Viņš norādīja, ka atšķirīgā nostāja bloka dalībvalstīs Rietumeiropā un Austrumeiropā apgrūtina Briseles centienus risināt migrantu krīzi. «Daļa dalībvalstu prāto par migrācijas viļņa apvaldīšanu, ko simbolizē Ungārijas žogs [uz robežas ar Serbiju],» D. Tusku citē AFP. «Pārējās iestājas par solidaritāti un obligātajām migrantu sadales kvotām. Galvenais izaicinājums ir rast kopsaucēju.»
D. Tusks mudināja pārējās bloka dalībvalstis uzņemt vismaz 100 tūkstošus patvēruma meklētāju no Itālijas, Grieķijas un Ungārijas. «Pieņemt lielāku skaitu bēgļu ir patiesas solidaritātes žests. Taisnīga 100 tūkstošu bēgļu sadale starp ES dalībvalstīm ir tas, kas mums pašlaik ir nepieciešams,» viņš sacīja.
Paredzams, ka tas būs viens no ierosinājumiem jaunajā plānā migrantu krīzes risināšanai, ar ko 9. septembrī iepazīstinās Eiropas Komisija (EK). Plāns arī paredzēšot, ka dalībvalstis, kas atteiksies uzņemt patvēruma meklētājus, būs spiestas finansiāli palīdzēt dalībvalstīm, kuras to darīs, atsaucoties uz itāļu laikrakstu Corriere della Sera, vēsta ziņu aģentūra Bloomberg.
Savukārt izdevums The Financial Times raksta, ka jaunais EK plāns paredzēšot pat 160 tūkstošu patvēruma meklētāju pārvietošanu no ES dalībvalstīm, kas atrodas uz bloka ārējās robežas, uz pārējām dalībvalstīm. Plāns arī paredzēšot jaunas normas, kas liegšot pieprasīt patvērumu ES kandidātvalstu pilsoņiem. Saskaņā ar britu tabloīdā Daily Mail publicēto informāciju Latvijai tādā gadījumā būtu jāuzņem 2239 patvēruma meklētāji, Igaunijai - 3256, bet Lietuvai - 2146.
Grūti iedomāties, ka 28 ES dalībvalstis plānu vienprātīgi atbalstīs, jo jau jūnijā notikušajā ES dalībvalstu vadītāju samitā tika noraidīta EK iecere par obligātu 40 tūkstošu patvēruma meklētāju no Sīrijas un Eritrejas sadali, vienojoties par brīvprātīgu 32 tūkstošu patvēruma meklētāju uzņemšanu.
Piektdien Prāgā notiks Višegradas grupas valstu - Čehijas, Slovākijas, Ungārijas un Polijas - vadītāju tikšanās. Sagaidāms, ka četrotne noraidīs EK plānus, kas noteiks obligātu noteikta skaita patvēruma meklētāju sadali pa ES dalībvalstīm, ziņo portāls EUobserver.com.
Merkele atbild Orbānam
Pirms došanās uz Prāgu Ungārijas premjers V. Orbāns ceturtdien apmeklēja Briseli, kur tikās ar ES vadītājiem, lai pārrunātu migrantu krīzi viņa dzimtenē, kur tikai augustā ieradās 50 tūkstoši patvēruma meklētāju, no kuriem lielākā daļa vēlas doties tālāk uz bagātākajām Eiropas rietumu un ziemeļu valstīm.
«Eiropieši ir pilni baiļu, jo redz, ka Eiropas līderi nav spējīgi kontrolēt situāciju,» V. Orbāns sacīja pēc tikšanās ar Eiropas Parlamenta prezidentu Martinu Šulcu. «Tā nav Eiropas problēma, bet Vācijas problēma. Neviens no viņiem nevēlas palikt Ungārijā, ne arī Slovākijā, Polijā vai Igaunijā. Viņi visi vēlas doties uz Vāciju.» Vācijas laikraksta Frankfurt Allgemeine Zeitung ceturtdienas numurā publicētajā V. Orbāna viedokļrakstā premjerministrs norāda, ka Ungāriju ir pārplūdinājuši migranti, no kuriem lielākā daļā esot musulmaņi, kuri varot apdraudēt Eiropas «kristīgās vērtības».
Vācijas kanclere Angela Merkele, kuras valdība ir paudusi gatavību uzņemt simtiem tūkstošiem patvēruma meklētāju, norādīja, ka visām valstīm, tostarp Ungārijai un Grieķijai, kurās šogad ieradušies tūkstošiem patvēruma meklētāju, saskaņā ar ANO bēgļu konvenciju ir pienākums piedāvāt aizsardzību cilvēkiem, kuri bēg no kara vai vajāšanas dzimtenē.