Tehniskie jautājumi
Jaunais likums tapa, lai nacionālos normatīvos aktus salāgotu ar jauno Eiropas Savienības Tabakas direktīvu. Līdz ar to, kā uzsver M. Jansone, daudzas normas bija jāiestrādā likumā obligāti, jo tās ir tiešas direktīvas prasības. Jāatgādina, ka Tabakas direktīva pievēršas tehniskiem jautājumiem - tabakas paciņu izskatam un noformējumam, kā arī tam, kādiem brīdinošiem uzrakstiem jābūt redzamiem uz cigarešu paciņām.
Jāuzsver, ka Tabakas direktīva neregulē tabakas izstrādājumu tirdzniecības noteikumus vai smēķēšanas ierobežojumus. Neraugoties uz to, gan Veselības ministrijas pārstāvji, gan atsevišķi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti, kā arī Latvijas Ārstu biedrības pārstāvji izvirzīja iekļaušanai likumā ar direktīvu nesaistītus priekšlikumus, piemēram, par smēķēšanas aizliegumu automašīnās, kā arī par stingrākiem mazumtirdzniecības nosacījumiem, kas gan neguva vairākuma atbalstu. Tiesa, likumā iekļāva Saeimas deputāta Imanta Parādnieka virzīto priekšlikumu par aizliegumu smēķēt ne tikai bērnu, bet arī grūtnieču klātbūtnē.
Visai asas debates Saeimas komisijā izraisījās par vairāku deputātu iesniegto priekšlikumu aizliegt mazumtirdzniecības vietās, ja tie nav specializēti veikali, izvietot tabakas izstrādājumus pircējiem redzamās vietās. Pret to asi iebilda gan Degvielas tirgotāju asociācija, gan Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija, norādot uz papildu izmaksām tirgotājiem, īpaši mazākos veikalos. Gala rezultātā minētais priekšlikums atbalstu neguva un tabakas izstrādājumu mazumtirgošanā nekādas būtiskas izmaiņas jaunais likums neparedz. Tāpat kā līdz šim mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumi atradīsies slēgtās vitrīnās un nebūs pieejami pašapkalpošanās nodaļās.
Slikta prakse
Komentējot jaunā likuma tapšanas procesu, M. Jansone to raksturoja kā ļoti sliktu praksi, jo daudzo ar direktīvas pārņemšanu tieši nesaistīto priekšlikumu izskatīšanas dēļ likuma pieņemšana un apstiprināšana Saeimā ieilga. Līdz ar to tabakas ražotāji, lai spētu laikus pielāgot savas ražošanas iekārtas jaunajām iepakojuma prasībām, to bija spiesti darīt, balstoties uz vēl neizstrādātu un neapstiprinātu Ministru kabineta regulējumu. «Labā ziņa gan ir tā, ka mums, tabakas ražotājiem, pateiktais regulējums neizmainījās, tādu to pieņēma arī valdība. Taču jebkurā gadījumā nav laba prakse, ka ražotājiem jāveic apjomīgas investīcijas, pirms izstrādāts un pieņemts normatīvais regulējums,» norāda M. Jansone.
Līdz ar jaunā likuma stāšanos spēkā būtiskākās izmaiņas skars cigarešu paciņu ārējo noformējumu, kā arī ieviests nosacījums, ka cigarešu paciņā nedrīkst būt mazāk par 20 cigaretēm. Noteikts arī, ka no 2020. gada vairs nedrīkstēs tirgot mentola cigaretes. Likumā arī noteikts, ka uz katra tabakas izstrādājuma iepakojuma tiek drukāti šādi brīdinājumi par ietekmi uz veselību: vispārīgais brīdinājums: «Smēķēšana nogalina - atmetiet tagad!»; informatīvs uzraksts: «Tabakas dūmos ir vairāk nekā 70 vielu, kas izraisa vēzi»; un kombinēts brīdinājums par ietekmi uz veselību, kas papildināts ar šādu informāciju par smēķēšanas atmešanu: «Lūdz palīdzību! 67037333; www.spkc.gov.lv».