Dienas uzrunātie Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) pārstāvji valdībā bija negaidīti pretimnākoši un ir noskaņoti sadarboties ar Vienotību bez politiskās greizsirdības. Tiesa, vismaz vienā no punktiem Nacionālā apvienība varētu apsteigt premjera partiju - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA) Dienai atzina, ka jau nākamajā pirmdienā plāno koalīcijas sēdē piedāvāt jaunā novadu modeļa trīs iespējamos variantus. Tas saskan ar Vienotības plāniem līdz valsts simtgadei izveidot Latvijā stiprus novadus.
Piebalga virsvadībā
Kā pirmo uzdevumu Vienotība min tiesiskumu, kas ietver arī pārmaiņas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbībā un maksātnespējas administratoru sistēmā. Tāpat iecerēts paātrināt lietu izskatīšanu tiesās. Jaunajā piedāvājumā vēl būs reformas veselības aprūpē un nevienlīdzības mazināšana, bet piektais mērķis ietverts divos vārdos «stipra tauta». Šajā sarakstā nav ne iekšējās, ne ārējā drošības, kas jau tagad ir valdības prioritātes.
Būtiska loma piedāvājuma īstenošanā būs premjerei Laimdotai Straujumai (Vienotība), bet jauno vēstījumu nodot sabiedrībai partijas vadība varētu uzticēt bijušajam eirokomisāram un Vienotības valdes loceklim Andrim Piebalgam, kurš būs šā projekta virsvadītājs. Jaunos darbus partijas valde ir apspriedusi vairākās sēdēs un kopā ar ekspertiem - arī ārpus biroja telpām. Šonedēļ tā vienojās, ka oktobra sākumā domes sēdē priekšlikumus varētu izvērtēt un tad arī informēt sabiedrību. Uz vaicāto, kā Vienotība cer panākt pārmaiņas partneru pārraudzītajās nozarēs, A. Kampars atbildēja: «Premjere var uzdot ministriem uzdevumu izpildi. Premjera partijai ir pienākums dot koalīcijai piedāvājumu, par ko pēc tam varam kopā diskutēt.»
Belēvičs sadarbosies
Piedāvājums vēl nav publiskots, bet Diena ar to daļēji iepazinās. Veselu pasākumu kompleksu ietver kā nevienlīdzības mazināšana, tā centieni simtgadi sagaidīt ar stipru tautu. «Mums ir jāizkāpj no demogrāfijas bedres, tas ir cieši saistīts ar izglītības reformu, jo izglītota tauta spēj ilgtermiņā pastāvēt,» skaidroja A. Kampars. Uzdevumu paketē nebūšot tādu vārdu kā «veicināsim» un «sekmēsim», bet konkrētas lietas.
Veselības aprūpē Finanšu ministrija (FM) ir gatava meklēt papildu resursus sistēmas finansēšanai, bet ar norunu, ka tie tiek ieguldīti kvalitatīvā jaunā modelī un tas notiek FM ciešā sadarbībā ar Veselības ministriju. A. Kampars atzina, ka veselības aprūpē ir gājis kā pa celmiem un daļēji tā ir arī Vienotības atbildība. Tagadējais veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) uzteica savas priekšgājējas Ingrīdas Circenes (Vienotība) centienus reformēt sistēmu. Viņš Dienai atzina, ka situācijā, kad tik daudz cilvēku atstāja valsti, tas nebija vienkārši, ja runa ir par veselības obligāto apdrošināšanu, kas arī tagad būs darba kārtībā. Tāda sistēma, kurā veselais maksā par slimo, varot darboties tikai tad, ja finansējums veselībai ir vismaz 4,5% no iekšzemes kopprodukta, bet nākamgad tas būs 2,9%. «Esmu gatavs sadarboties ar Finanšu ministriju un darīšu visu iespējamo, lai veselības jomai atrastu papildu finansējumu,» sacīja G. Belēvičs, kurš jau tuvākajā laikā plāno doties uz FM, lai detalizētāk iepazītos ar tās iecerēm.
To īstenošanu noteiks visu trīs valdības partiju politiskā griba, atzina A. Kampars, kurš stiprāku novadu veidošanu redz kā vienu no nepieciešamībām, jo tagad mazās pašvaldības nevarot līdzvērtīgi konkurēt. Vienotības ģenerālsekretārs neapgalvoja, ka nākamās vēlēšanas 2017. gadā jau notiks jaunajos novados, bet vismaz priekšnoteikumi tam esot jārada. Par lieliem novadiem ir domāts ne tikai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, kas veikusi pētījumu par reformas rezultātiem, bet šim jautājumam gada pirmajā pusē speciālu konferenci bija veltījusi arī NA. Ministrs K. Gerhards plāno jau nākamajā nedēļā piedāvāt koalīcijas sēdē trīs iespējamos modeļus, vienā paredzēts nonākt līdz 30 pašvaldībām. Ja pieņem, ka katrā novadā jābūt vismaz vienai vidusskolai, tad šis skaits varētu būt līdz 45 pašvaldībām. Atsevišķa varētu būt diskusija par lielajām pilsētām.
Abu politisko spēku līderi Augusts Brigmanis (ZZS) un Gaidis Bērziņš (NA) Dienai atzina, ka ar interesi gaidīs Vienotības priekšlikumus, kurus pēc tam vērtēs. Taču esot arī svarīgi, kādā ekspertu lokā tie sagatavoti, sacīja A. Brigmanis. Viņaprāt, pamata jautājums ir, vai jaunajām iecerēm būs finansējums.