Zelts un obligācijas
Komentējot to, kuri finanšu aktīvi gada trijos ceturkšņos nesuši vislielāko finanšu atdevi, Rietumu bankas struktūrvienības Rietumu Asset Management fondu pārvaldnieks Konstantīns Šeļegs teic, ka Covid-19 pandēmijas un ekonomikas recesijas apstākļos vislabāk ir izskatījušies tradicionālie "drošie" aktīvi – tādi kā zelts un investīciju līmeņa obligācijas. Paralēli zeltam, kura vērtība kopš gada sākuma ir pieaugusi par 22,2%, INVL pensiju fondu vadītājs Andrejs Martinovs norāda arī uz citiem dārgmetāliem. Eksperts zina teikt, ka laba finanšu atdeve bijusi tādiem metāliem kā pallādijs, kura cena trijos ceturkšņos kāpusi par 14%, savukārt sudrabam bijis pat 30% vērtības pieaugums. Tāpat viņš norāda uz cenas izaugsmi metāliem, kuri tiek izmantoti rūpniecībā, – dzelzs rūdas cenas kāpums ir bijis līdzvērtīgs sudrabam, savukārt tādiem industriālajiem metāliem kā varš un cinks cena pakāpusies par 6%. "Dārgmetālos kāpums pārsvarā ir saistīts ar investoru inflācijas gaidām, kas ir rezultāts Covid-19 pandēmijas seku apkarošanai veiktajām centrālo banku "naudas drukāšanas" aktivitātēm, kā arī ar pieprasījuma atjaunošanu rūpniecībā, it sevišķi Ķīnā. Līdzīgs iemesls ir arī ar rūpniecībā izmantotajiem metāliem," tirgus norises skaidro Martinovs.
Dažādība akciju tirgos
Līdzās iespējām zelta tirgū Martinovs vērš uzmanību uz iespējām, kuras bijušas akciju tirgos. Taču te izaugsmes tempi ir bijuši visai dažādi. Piemēram, ASV plašā akciju tirgus indeksa Standard & Poor’s 500 vērtība kopš gada sākuma ir pieaugusi par 4%, savukārt indeksa Nasdaq Composite kompāniju vērtība gada trijos ceturkšņos piedzīvojusi solīdu kāpumu par ceturtdaļu. Minētajā laika periodā pozitīvas akciju cenu pārmaiņas piedzīvojis arī Ķīnas akciju tirgus, kurš audzis par 5,5%.
Citos lielākajos akciju tirgos, tai skaitā Eiropā, pēc INVL ieguldījumu speciālista teiktā, ir vērojama negatīva tendence. ASV kāpums pārsvarā tika saistīts ar tehnoloģisku uzņēmumu akciju cenu kāpumu, kas balstās uz gaidām, ka Covid-19 laikā un vēlāk t. s. pēckovid pasaulē attīstīsies viss, kas ir saistīts ar tehnoloģijām, sākot ar elektrisko autotransportu un elektroniku un beidzot ar tirdzniecību internetā un attālinātu servisu un pakalpojumu sniegšanu. "Protams, simbolisku malku ugunskuram piemeta arī ASV Federālo rezervju sistēmas monetārās aktivitātes, kā arī investoru aizraušanās ar atsevišķu zīmolu, piemēram, Tesla popularitāti," teic Martinovs.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 5. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!