Runājot par patēriņa cenu pieauguma tempu, līdz šim varēja teikt, ka gada inflācijas rādītājs Latvijā sasniedzis augstāko punktu kopš 2011. gada. Tad cenas pasaules preču biržās līdzīgi kā tagad strauji palielinājās pēc iepriekšējās finanšu krīzes laikā sāktajiem ekonomikas stimulēšanas pasākumiem ASV.
Šobrīd šī robeža ir "pārsista", un ar 6% vērto gada inflāciju esam nonākuši cenu pieauguma tempu augstākajā punktā kopš tā dēvēto trekno gadu izskaņas, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Savukārt, ja pašreizējos inflācijas rādītājus salīdzina ar cikliem, kad ekonomika ir virzījusies augšup, tad esošais dzīves dārdzības pieauguma temps ir salīdzināms ar XXI gadsimta pirmās desmitgades vidu, kad pārmērīgas kreditēšanas dēļ Latvijā aizsākās patēriņa bums, kas beidzās līdz ar 2008. gada krīzi. Kā Dienai zina teikt CSP runasdāma Sanda Rieksta, oktobrī sasniegtais inflācijas rādītājs ir augstākais kopš 2009. gada aprīļa, kad cenu līknes sāka piezemēties iepriekšējās finanšu krīzes iespaidā. Atskatoties vēsturē, CSP pārstāve arī stāsta, ka 6–8% vērta inflācija bijusi vērojama trīs gadus pēc kārtas kopš 2004. gada vidus, bet "trekno gadu" pīķi tā gada griezumā spēja sasniegt pat 17,9%.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 11. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!