Ja nav noslēpums – kāda izglītība nepieciešama, lai nodarbotos ar ilgtspējības jautājumiem tādā uzņēmumā kā Neste?
Es esmu ieguvusi vides inženiera izglītību, studijas pabeidzu XX gadsimta deviņdesmitajos gados, un tā ir profesija, kas lielā mērā ir saistīta ar vides un enerģijas mijiedarbības nodrošināšanu, tajā skaitā ar vidi aizsargājošu un tai draudzīgu tehnoloģiju ieviešanu enerģētikā. Pēc studijām es ilgu laiku strādāju uzņēmumā Nokia, bet tagad jau gadu esmu Neste viceprezidente ilgtspējas jautājumos. Piebildīšu, ka mans maģistra darbs bija veltīts enerģijas tehnoloģiju saistībai ar vides aizsardzību, lai gan tolaik tie vēl netika uzskatīti par cieši saistītiem jautājumiem. Kopš maniem studiju gadiem pēdējo divu desmitgažu laikā šajā ziņā arī ir piedzīvots milzīgs progress, turklāt kopš XX gadsimta deviņdesmitajiem gadiem ir ievērojami mainījies sabiedrības viedoklis par uzņēmējdarbības saistību ar ilgtspējību, par to, ko bizness un sabiedrība kopumā iegūst no ilgtspējības. Šodien vairs nav nepieciešamības plašāk skaidrot biznesa ilgtspējības nepieciešamību un ieguvumus no biznesa ilgtspējības un inovatīviem risinājumiem, kas, jāpiebilst, sniedzas ievērojami aiz vides aizsardzības robežām. Man ir liels gandarījums, ka beidzot varu pilnā mērā izmantot savu izglītību, darīt darbu, kurš man patīk un par kura nozīmīgumu un nepieciešamību es esmu pārliecināta.
Ilgtspējība enerģētikas kompānijās un citu nozaru uzņēmumos – šeit ir kādas jūtamas atšķirības?
Es teiktu, ka mūsdienās visas nozares uzskata cīņu pret klimata pārmaiņām un ar to saistīto ilgtspējības nodrošināšanu par ļoti būtiskiem darbības virzieniem un attiecīgi izrāda tiem lielu uzmanību. Ilgtspējībai pievēršas aizvien lielāks skaits dažādu nozaru uzņēmumu, tā ir kļuvusi par galveno attīstības virzienu, un tās ir iespaidīgas, masīvas pārmaiņas. Esmu gandarīta par to! Atšķirības starp dažādu nozaru uzņēmumiem, protams, ir, taču tās ir pamatā tehnoloģiskas atšķirības, saistītas ar darbības virzieniem, savukārt koncepcijas ziņā būtisku atšķirību nav.
Visiem ir vienots mērķis: izvērtēt savas darbības ietekmi, veikt atbilstošas darbības, lai attiecīgā uzņēmuma darbība būtu videi arvien draudzīgāka un ilgtspējīgāka.
Enerģētikas kompānijām ilgtspējība tikmēr ir, teiksim tā, dabiska prioritāte. Neste savukārt nedaudz atšķiras no citām enerģētikas kompānijām, jo ievērojamu uzmanību pievērš ķīmiskajai rūpniecībai, kas ļauj uzņēmumu raksturot kā līderi atjaunojamo energoresursu tirgū. Tā ir tieši mūsu uzņēmuma galvenā atšķirība no klasiskajām enerģētikas kompānijām. Kompānija ir izstrādājusi un piedāvā tirgū atjaunojamo dīzeļdegvielu, sākam piedāvāt atjaunojamo aviācijas degvielu, pēc kuras pieaug pieprasījums no aviokompānijām, piemēram, aviokompānijām Lufthansa un KLM. Tās ir degvielas, kas 100% apmērā ir ražotas no atjaunojamiem resursiem, pēc ķīmiskajām formulām ne ar ko neatšķiras no fosilajām degvielām, bet tajās nav ne piles naftas. Tās nesatur ne sēru, ne skābekli, nedz arī aromātiskos ķīmiskos savienojumus. Attiecīgi, piemēram, mūsu dīzeļdegviela ir izmantojama dīzeļdegvielas vietā gan tīrā veidā, gan kā piejaukums fosilajai dīzeļdegvielai, un nav nepieciešami jebkādi automašīnas pielāgojumi. Galvenā priekšrocība šajā gadījumā ir tāda, ka šī degviela ne tikai nesatur naftu, bet arī izgatavošanas procesa laikā tiek attīrīta no visiem piemaisījumiem. Tas savukārt jūtami palielina atjaunojamās dīzeļdegvielas izmantošanas efektivitāti un ekoloģiskumu un ievērojami samazina emisijas. Atjaunojamā aviācijas degviela ir ļoti interesants virziens ilgtspējības ziņā. Pasaulē turpina pieaugt aviopasažieru skaits, attiecīgi palielinās arī lidojumu skaits. Lidmašīnu radīto emisiju apjoms pieaug, un tas ietekmē klimatu. Galvenais uzdevums attiecīgi ir nodrošināt tālāku aviopārvadājumu industrijas izaugsmi, tajā pašā laikā nepieļaujot emisiju pieaugumu un cenšoties panākt emisiju samazinājumu.
Visu interviju lasiet avīzes Diena pirmdienas, 9. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
bumbulis
hmm
brencis