Daudzi iepauzē un nogaida
Šobrīd pirmais šoks, neskaidrība par notiekošo un gaidāmo vēl nav noslēgusies, tāpēc daļa darba devēju iepauzē, raksturo Kaspars Kotāns, CV-Online Latvia Personāla atlases nodaļas vadītājs. "Nogaidu, taupu, atlaižu darbiniekus, eju dīkstāvē vai ieguldu personālā – tas šobrīd atkarīgs no katra uzņēmuma taktikas un izvēles, kā arī naudas uzkrājumiem un lēmuma, ko ar tiem darīt. Nevaram nosodīt nevienu no šiem virzieniem," viņš saka.
Iepauzēšana daudzos gadījumos attiecas arī uz brīvo vakanču aizpildīšanu un jaunu darbinieku pieņemšanu. Uzņēmumos, kur Covid-19 krīze darbu necik nav apturējusi, viss turpinās, savukārt tie darba devēji, kas krīzi jūt savā naudas plūsmā, personāla atlases projektus apstādina, kā iemeslu minot neskaidrību par nākotni, stāsta Kotāns. Viņš iezīmē arī trešo grupu – uzņēmumus, kuri izmanto šībrīža situāciju un uzkrāj potenciālo darbinieku datubāzi. "Šobrīd tirgus no darba ņēmēju puses atdzīvojas, tajā ik dienu nokļūst jauni kandidāti, kas jau ir bezdarbnieki vai tuvākajā laikā par tādiem kļūs. Ir uzņēmumi, kas to mēģina izmantot savā labā – izsludinot kādu amatu konkursu, lai gan nav teikts, ka šis konkurss arī aktīvi notiks. Iespējams, tā tiks uzkrāta atbilstošu pretendentu CV kaudzīte, pie kā varēs ķerties mirklī, kad tirgus atkal ies uz augšu un darbiniekus atkal vajadzēs visiem. Tad ieguvēji būs darba devēji, kas krīzē būs saglabājuši savus zinošos darbiniekus, kā arī tie, kam būs uzkrāta šāda te datubāze ar cilvēkiem, ko var maksimāli ātri piesaistīt," Kotāns skaidro.
Darba intervijas, ja vajag, šobrīd var veikt attālināti un diezgan žigli, jo nav jāorganizē klātienes tikšanās, arī darba līgumu var noslēgt distancēti. Tikmēr, pēc Kotāna domām, sarežģījumi varētu rasties ar jaunpieņemto darbinieku attālinātu ievadīšanu darba pienākumos. Par to, vai šādā distancētā veidā pieņemti strādājošie ir bijuši spējīgi apgūt darāmo un noturēties uzņēmumā, varēs spriest pēc 2–3 mēnešiem, uzskata eksperts. Tuvākā vai tālākā nākotnē gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem var iegriezt arī klātienes tiešā kontakta iztrūkums darba attiecību sākumā, kas nereti abām pusēm ļauj saprast – saskan vai nesaskan, taču arī par to vēl ir pāragri runāt.
Uzņēmumā Maxima Latvija, kas patlaban saņem ļoti lielu potenciālo darbinieku pieteikumu skaitu, jaunu strādājošo pieņemšana darbā notiek, ievērojot piesardzības pasākumus, stāsta Maxima Latvija Personāla departamenta un tirdzniecības tīklu direktore Gunita Ķiesnere. Pirmā atlases kārta notiek telefoniski, pārliecinoties par kandidāta motivāciju, iepriekšējām darba gaitām un arī veselības stāvokli, bet nākamā tikšanās norit jau klātienē, ievērojot visus ieviestos prevencijas pasākumus un iepazīstinot ar tiem kandidātu. Darba specifika veikalos nepieļauj cita veida ievadīšanu veicamajos uzdevumos kā tikai klātienē.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 17. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
paldies
Robis
Robis>Dostojevskis