"Covid-19 situācija uzskatāmi parādīja, ka mūsdienu tehnoloģijas ne vien ļauj nodrošināt uzņēmumu darbības nepārtrauktību pat globālās epidēmijas apstākļos, bet arī padara mūsu privātās un darba dzīves robežas aizvien abstraktākas, jo esam sasniedzami gan ģimenei un draugiem, gan arī darba devējam, klientiem un partneriem 24/7. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka darbs nedrīkst kļūt par dzīves jēgu, jo cilvēka mērķis ir nevis izdzīvot, bet gan dzīvot. Un to var panākt, veidojot kvalitatīvas attiecības gan ar darba devēju, gan arī ar līdzcilvēkiem. Robežām šajās attiecībās ir ļoti nozīmīga loma," stāsta Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta (KIAI) vadītāja Dace Helmane.
Visu sabalansēt izdodas ne visiem. Katrs ceturtais Latvijas strādājošais savas privātās un darba dzīves līdzsvaru vērtē neapmierinoši, visbiežāk – tie, kuri nav mierā ar pašreizējo darbavietu (63%) un vērtē savu darba slodzi kā pārāk augstu (56%), liecina KIAI un Kantar maijā veikta aptauja.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 15. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!