Dodies prom uz savu valsti!
"Kosmos, no tevis vēl 8,22 eiro," uzsauc maltiešu pārdevējs minibodītē, aizverot parādu pierakstu kladi. Tur uzskaitīti visi viesstrādnieku pirkumi, kas paņemti uz kredīta. Jauneklis ar pieņemto vārdu Kosmoss ir no Mali, bet Maltā dzīvo jau sešus gadus. Viņš nonāca Eiropā pusaudža vecumā, kad sapņoja kļūt tik slavens kā futbolists Deivids Bekhems. Tagad Kosmoss piepelnās, palīdzot atkritumu izvedējam – rītos viņš skrien aiz atkritumu automašīnas, savāc maisus, dažas derīgās lietas iemet atsevišķā maisā, tad uzlec uz braucošās mašīnas pakāpiena tās aizmugurē un pieturas pie stangas, lai nenokristu. Kad automašīna palēnina gaitu un ir pamanīti nākamie maisi, viņš veikli nolec no pakāpiena un aizskrien pie kārtējās atkritumu kaudzes. Šādus auto ar sportiskiem vīriešiem no Āfrikas diendienā var redzēt visā Maltā.
Maisi jāpaņem uzmanīgi – daži no tiem sašķīst, jo ir pārāk smagi, citā gadās kāds saplīsis trauks – ar lausku var sagriezt roku, amata sūrumu apraksta Kosmoss. Turklāt viņš mājo kopā ar septiņiem citiem afrikāņiem nelielā īrētā dzīvoklī. "Ne visi īpašnieki vēlas mums, afrikāņiem, izīrēt dzīvokļus, tomēr dažreiz ir sludinājumi, kuros rakstīts, ka tiek akceptētas visas tautības," stāsta jaunais vīrietis.
Pašreizējais priekšnieks esot ļoti labs, bet iepriekšējais bijis neiecietīgs pret ārzemniekiem. "Mēs darām darbus, ko citi negrib darīt, un saņemam mazāku algu," nosaka Kosmoss. Viņa teiktais atgādina par pērn Maltas dienvidos notikušu slepkavību. Trīs bērnu tēvs, kurš bija ieradies no Ziloņkaula Krasta, vienkārši gāja pa ceļmalu no futbola spēles. Viņu nošāva divi garāmbraucošie kareivji. Par to, ka bija tumšādainais.
Savukārt futbolists Rašeds Altumi saņēma aizvainojošus izteikumus pēc tam, kad bija Facebook nosodījis Džordža Floida slepkavību, kas notika ASV. Altumi zina teikt, ka futbola laukumos Maltā nereti jūtams rasisms. Viņaprāt, rasismu var izskaust, atbilstoši audzinot bērnus, kas ir tolerantāki par daudziem pieaugušajiem. Rašedam Altumi tika ieteikts braukt atpakaļ uz savu valsti ("Go back to your country!" – angļu val.), lai gan viņš ir dzimis Maltā. Šo izteikumu ārzemniekiem velta ļoti bieži, tāpēc tas ir foklorizējies, piemēram, populārs kļuvis vietējās interneta kompānijas GO mems jeb sauklis: "Dodies atpakaļ uz savu valsti un tur sūdzies par interneta pieslēguma kvalitāti!"
Gadījumi, ko aktualizē paši viesstrādnieki, piemēram, par atlaišanu no darba, ja gadās saslimt, par to, ka par smagu darbu tiek samaksāti tikai graši, turklāt vēl saņemot nievājošu attieksmi, Maltā raisa kliedzošu nepieciešamību pēc aktīvākas rasisma apkarošanas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdien, 3. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!