Krievijas mediju aptaujātie nozares eksperti uzsver, ka mērķis sasniegt ap 20% daļu pasaules LNG tirgū ir grūts, taču nav neiespējams. Lai arī Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstu tirgus, kas ir galvenais Krievijas mērķis, jau sadalīts un saņem LNG piegādes no Kataras, Malaizijas, Austrālijas un ASV, kamdēļ konkurence solās būt ļoti sīva (un, visticamāk, arī politizēta), Krievijas priekšrocība, pēc ekspertu domām, ir iespēja īstenot daudz operatīvākas piegādes īsā ceļa dēļ no Kamčatkas pussalas līdz reģiona lielākajiem patērētājiem. Tāpat priekšrocības Krievijas gāzei nodrošina Japānas un Ķīnas vadošo enerģētikas kompāniju iesaistīšana LNG projektos, kuras ir ieinteresētas veicināt Krievijas LNG pārdošanu savās mītnes valstīs. Ja šāda politika tiks turpināta, kas ir ļoti ticami, tas ievērojami atvieglos Krievijas LNG eksportu.
Lai arī Yamal LNG ir tikai otrais Krievijas LNG projekts (pirmais ir Sahalīna-2 ar jaudu 9,6 miljoni tonnu gadā), valsts eksporta potenciāls LNG ziņā ir iespaidīgs. Gazprom, Novatek un arī Rosņeftj jau sākušas īstenot vēl vairākus projektus, kuru realizācijas gadījumā Krievijas LNG rūpnīcu jaudas pietuvosies tirgus līderes Kataras rūpnīcu jaudām.
Šo plānu vājais punkts gan ir fakts, ka Krievijā LNG nozarei ilgstoši nav tikusi pievērsta gandrīz nekāda vērība, visu uzmanību veltot cauruļvadu gāzei. Šī iemesla dēļ nozīmīgākās tehnoloģijas un iekārtas līdz šim ir tikušas importētas, bet nopietnāks darbs pie savu tehnoloģiju un iekārtu izstrādes sākts tikai pēc rietumvalstu sankciju noteikšanas 2014. gadā importa aizstāšanas programmas ietvaros.
Visu rakstu par Krievijas ambīcijām sašķidrinātās dabasgāzes tirgū lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 22. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Boriss
vecis