Goldman Sachs tikmēr paredz, ka jau 2020. gadā globālā komerciālo dronu tirgus apjomi sasniegs 13 miljardus dolāru, bet viss bezpilota lidaparātu tirgus nākamgad būs ap 100 miljardiem dolāru. Lielāko daļu šī tirgus (70 miljardus dolāru) veidos militārām vajadzībām paredzētie droni, bet 17 miljardi dolāru tiks tērēti nekomerciālu privāto jeb tā dēvēto patēriņa dronu iegādei. Goldman Sachs arī uzsver, ka komerciālo BPL tirgus šobrīd aug ievērojami straujāk nekā līdzšinējais civilās dronu izmantošanas līderis – nekomerciālo privāto jeb patēriņa BPL tirgus, un gaidāms, ka jau 2021. gadā tas kļūs par dronu civilās izmantošanas nozīmīgāko virzienu.
Optimistiskas prognozes
Ievērojamu komerciālo dronu tirgus pieaugumu paredz arī virkne citu tirgus analīzes kompāniju, lai gan prognozes (kas visas ir publiskotas šā gada otrajā pusē) mēdz atšķirties visai jūtami. Tā, piemēram, kompānija Allied Market Research sola šī tirgus pieaugumu līdz 10,3 miljardiem dolāru 2022. gadā (vidējais gada pieaugums jeb CAGR laika posmā no 2016. līdz 2022. gadam – 25,2%, tajā skaitā Āzijas un Klusā okeāna reģionā – 28,2%). Savukārt kompānija ReportLinker komerciālajiem bezpilota lidaparātiem paredz tirgu pat 129,2 miljardu dolāru apmērā 2025. gadā un vidējo gada pieaugumu 56,5% apmērā no 2019. līdz 2025. gadam.
Kā norāda laikraksts Financial Times, atšķirībā no daudzām citām tehnoloģijām, attiecībā uz kurām nākotnes prognozes nav piepildījušās, jo bijušas pārāk optimistiskas, komerciālo bezpilota lidaparātu ieviešana rit straujāk, nekā tika gaidīts sākotnēji, tajā skaitā arī tāpēc, ka šo lidaparātu praktiskās izmantošanas iespējas ir izrādījušās ievērojami plašākas par vēl nesen prognozētajām.
Par pārmērīgi konservatīvām savas sākotnējās prognozes nodēvējusi arī ASV Federālā aviācijas pārvalde (FAA), kam viens no darba pienākumiem ir tieši komerciālo bezpilota lidaparātu licencēšana. Uzsākot šo procesu, FAA prognozēja, ka šādu lidaparātu skaits ASV 2022. gadā sasniegs 450 tūkstošus, tomēr šis rādītājs tika sasniegts jau pagājušajā gadā, lielā mērā pateicoties ASV Tēvzemes drošības departamentam (mūsu Iekšlietu ministrijas analogam), kas plaši izmanto bezpilota lidaparātus.
Pateicoties šādam fonam, kompānijas – civilo dronu ražotājas – galveno uzmanību patlaban velta ar komerciālajiem bezpilota lidaparātiem saistīto projektu īstenošanai, un tirgū jau parādās vai ir gaidāms liels skaits jaunu produktu. Par kopējām tendencēm uzskatāmi liecina arī komerciālo bezpilota lidaparātu tirgus līderes Ķīnas kompānijas DJI (2018. gadā tā aizņēma 74% globālā visu civilo BPL tirgus, liecina kompānijas Skylogic Research dati) politika. Ap 80% DJI pārdošanu apjoma šobrīd veido komerciālie bezpilota lidaparāti, lai gan sākotnēji šis 2006. gadā dibinātais uzņēmums orientējās uz individuālajai lietošanai paredzētu privāto dronu ražošanu, padarot šos bezpilota lidaparātus pieejamus plašam patērētāju lokam.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 9. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
prokurors Vioriks
šmugule
EV