Tiesa, pēdējie statistikas dati attiecībā uz pārtikas rūpniecību ir par šā gada martu, kas jau pa pusei ir bijis krīzes mēnesis. Paši dati vērtējami vairāk pozitīvi nekā negatīvi. Proti, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes apkopoto informāciju šā gada trešajā mēnesī pārtikas rūpnieki saražojuši par 1% vairāk nekā gadu iepriekš. Tiesa, salīdzinājumā ar šā gada februāri produkcijas apjoms ir krities par 1,4%, turklāt februāris ir īsais mēnesis.
Tomēr jāņem vērā, ka salīdzinājums ar iepriekšējo mēnesi bieži vien nesniedz pilnīgu ainu, jo apjomus ietekmē dažādi sezonālie faktori, kas sevišķi būtiski izpaužas tādā mazā tautsaimniecībā kā Latvijai.
Balansē tirgus
Pēc ārkārtas stāvokļa ieviešanas valstī saistībā ar Covid-19 izplatību Latvijas rūpniekiem ražošana bija jāpielāgo vietējā tirgus vajadzībām. To apstiprina arī a/s Rīgas dzirnavnieks pārdošanas un loģistikas direktore Gundega Breģe. ''Tieši vietējā tirgus pieprasījuma nodrošināšana tika izvirzīta par uzņēmuma prioritāti, uz neilgu laiku pavirzot malā ambiciozos eksporta plānus. Vienlaikus mēs nodrošinājām, lai mūsu ilgtermiņa partneri eksporta tirgos savlaicīgi saņemtu savus pasūtījumus un lai neciestu viņu ražošana un bizness kopumā,'' stāsta uzņēmuma pārstāve.
Viņa piebilst, ka lielākais ražošanas apjoma pieaugums Rīgas dzirnavniekam bija martā, kad, salīdzinot ar iepriekšējiem mēnešiem un arī ar līdzīgu pagājušā gada periodu, uzņēmums saražoja vairāk nekā divas reizes lielāku pamata produktu mājsaimniecībām (fasētie milti un pārslas) apjomu. ''Aprīlī vietējā Baltijas tirgū pieprasījums pēc pamata produktiem, kā, piemēram, milti un pārslas, ir nostabilizējies līdz pirmskrīzes līmenim, līdz ar to atkal varam pievērsties eksporta tirgiem. Tač, ja runājam par martā vēroto pieaugumu, tad vairāk pieprasīti bija pārtikas pamata groza produkti – milti, auzu pārslas, pasta, griķu un rīsu produkti –, savukārt mazāk pieprasīti kļuva tā sauktie nišas produkti,'' situāciju raksturo Breģe un piebilst, ka ''pieprasījuma pieaugums pamata pārtikas produktiem vērojams ne tikai Baltijas tirgū, bet arī tālākos eksporta tirgos, jo ik dienas saņemam daudzus pieprasījumus no dažādām valstīm, it īpaši par kviešu miltiem''.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 11. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!