Viedtālruņi un kriptovalūtas
Organizācijas World Semiconductor Trade Statistics aplēses liecina, ka 2018. gadā pārdošanu apjomi globālajā pusvadītāju (visdažādāko procesoru, mikroshēmu un citu tehnoloģisko risinājumu) tirgū pieauga par 17%, salīdzinot ar 2017. gadu, un sasniedza 478 miljardus ASV dolāru (ap 420 miljardiem eiro). Savukārt kompānija IC Insights vēsta, ka 2018. gadā pusvadītāju industrija pirmoreiz vēsturē piegādājusi pasūtītājiem vairāk par triljonu vienību (1,068 triljonus) dažādu produktu, kas ir pieaugums par 10%, salīdzinot ar gadu iepriekš, kad tika piegādāti 975 miljardi vienību nozares produkcijas. Ziņojumā arī prognozēts, ka izaugsme turpināsies un šogad pasūtītājiem tiks piegādāti jau 1,14 triljoni vienību produkcijas.
Taču ne labie 2018. gada rezultāti, ne IC Insights prognozes nav viesušas optimismu investoru vidū. PHLX Semiconductor Sector Index (SOX) – Filadelfijas biržas indekss, kurā iekļautas kompāniju – pusvadītāju ražotāju – akcijas un kurš tiek uzskatīts par pasaulē nozīmīgāko stāvokļa pusvadītāju tirgū indikatoru, – pagājušā gada laikā piedzīvoja jūtamu kritumu un, lai arī šā gada sākumā ir daļēji atguvies, joprojām nav sasniedzis pagājušā gada maksimumus. Galvenie šīs tendences cēloņi ir pieprasījuma kritums pēc viedtālruņiem un procesoriem, kuru ražotāji ir galvenie pusvadītāju industrijas klienti, kā arī tirdzniecības konflikts starp ASV un Ķīnu.
Viedtālruņu piegāžu apmēri 2018. gadā pasaulē kopumā atbilstīgi IDC aplēsēm kritās par 3% – līdz 1,42 miljardiem vienību, salīdzinot ar 1,47 miljardiem 2017. gadā. Pasaules lielākajā viedtālruņu tirgū Ķīnā (30% no visas pasaules tirgus) pārdošanas apjomu kritums tiek lēsts pat 8,8% apmērā, arī tirdzniecības kara starp ASV un Ķīnu dēļ. Te gan jāpiebilst – IDC paredz, ka viedtālruņu piegāžu apmēri šogad atkal pieaugs, gan tikai par 2,6%, un lēna izaugsme turpināsies līdz 2022. gadam, kad piegāžu apmēri sasniegs 1,57 miljardus viedtālruņu.
Problēmas ir piemeklējušas arī grafisko procesoru tirgu. Vēl nesen pieprasījumu pēc mikroshēmām stimulēja kriptovalūtu bums, bet pēc pēdējā cenu krituma ir strauji mazinājusies arī tā dēvēto maineru jeb kriptovalūtu ieguvēju un investoru interese par digitālajām valūtām, novedot pie mainingam jeb kriptovalūtu ieguvei izmantojamo grafisko procesoru pārdošanas apjomu krituma. Rezultātā, piemēram, Nvidia tirgus kapitalizācija, t. i., vērtība, biržā uz brīdi nokritās gandrīz uz pusi, bet AMD tirgus kapitalizācija – par 37%. Līdzīga ir situācija arī attiecībā uz atmiņas mikroshēmām – to ražotājs Micron Technology tāpat zaudēja ap pusi kapitalizācijas. Arī Dienvidkorejas Samsung Electronics, kas ir pasaulē lielākais pusvadītāju ražotājs, no kura operacionālās peļņas trīs ceturtdaļas veido ieņēmumi no atmiņas mikroshēmu pārdošanas, kapitalizācija nokritās vairāk par 20%. Pagājušā gada pēdējā ceturksnī Dienvidkorejas kompānijas operacionālie ieņēmumi arī bija tikai 9,6 miljardi ASV dolāru sākotnēji prognozēto 12,2 miljardu dolāru vietā.
Ietekmē arī valstis
Pusvadītāju ražotāju problēmas ietekmē ne tikai atsevišķus uzņēmumus, bet arī valstis. Piemēram, Dienvidkorejas ekonomika ir lielā mērā atkarīga tieši no pusvadītāju un mikroelektronikas industrijām – 2017. gadā t. s. atmiņas mikroshēmas nodrošināja 40% no valsts eksporta apjomu pieauguma. Tagad valsts ekonomikas izaugsme ir sākusi palēnināties, un tas notiek galvenokārt problēmu pusvadītāju tirgū dēļ. Pagājušā gada decembrī vien Dienvidkorejas pusvadītāju industrijas ražošanas apjomi samazinājās par 5,2%.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 4. februāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!