No valsts labklājības viedokļa lielāka uzmanība ir jāvelta eksportam, kas, lai gan krities teju divtik lēnāk nekā imports, tomēr vienalga uzrāda iepriekšējās finanšu krīzes cienīgu rādītāju. Maija kritums ir aptuveni līdzvērtīgs tam, kādu mūsu valsts piedzīvoja 2009. gada septembrī, kad eksports gada izteiksmē bija sarucis par 17,1%. Tiesa, šie skaitļi ne tuvu nav tik bēdīgi kā 2009. gada pavasarī, kad eksports, rēķinot gada izteiksmē, bija krities gandrīz par 30%. Šobrīd ir zināmas cerības, ka kopējā eksporta situācija nebūs tik slikta kā iepriekšējās finanšu krīzes laikā, jo maijā un jūnijā Latvijas galvenās eksportējošās nozares – apstrādes rūpniecības – dati ir uzlabojušies.
Situācija stabilizējas
To, ka situācija ir kļuvusi stabilāka, var dzirdēt arī no uzņēmēju organizāciju pārstāvjiem. Latvijas Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas vadītājs Guntis Strazds stāsta, ka patlaban situācija salīdzinājumā ar aprīli noteikti ir stabilāka un jau maijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ražotājiem ir izdevies kāpināt produkcijas izlaidi. Strazds stāsta, ka asociācijas pārstāvētie uzņēmumi dalāmi divās grupās – tekstila un apģērbu ražotāji. ''Vienubrīd apģērbu ražotāji pat nespēja izpildīt visus pasūtījumus. Asociācijas uzņēmumi ražo arī higiēniskās maskas un medicīnisko apģērbu, pēc kā ārvalstīs vēl aizvien ir liels pieprasījums,'' stāsta organizācijas vadītājs. Jautāts, vai tieši ar medicīnisko apģērbu ir iespējams būtiski kāpināt industrijas rādītājus, Strazds teic, ka ar to palīdzību nozare kopumā var vieglāk pārdzīvot grūtos laikus. Tiesa gan, atsevišķiem uzņēmumiem tas ir kļuvis par labu biznesu. Ir uzņēmumi, kuriem ir noslēgti līgumi ar pircējiem Francijā, ir sadarbība ar Dānijas valdību. Strazds min arī Jēkabpils uzņēmumu Tavol, kurš veic piegādes uz Norvēģiju, ir pieckāršojis ražošanas apjomus, un tagad attīstībai nepieciešama jaunu iekārtu iegāde.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 20. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!