Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +24 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 12. jūlijs
Indriķis, Ints, Namejs

FOTO: TOP500 atvēršanas svētkos īpaši godina nacionālā kapitāla uzņēmumus

27.reizi klajā nācis Dienas Biznesa speciālizdevums TOP500, kurā sadarbībā ar Lursoft, SIA Ernst & Young Baltic un AS Olainfarm apkopoti Latvijas lielāko uzņēmumu biznesa sasniegumi. Svinīgā TOP500 izdevuma atvēršanas ceremonijā Mākslas muzejā Rīgas Birža 6.decembrī tika pasniegtas īpašas TOP500 godalgas piecās nominācijās.

Novērtējot visu Latvijas uzņēmumu pienesumu valsts labklājībai, Dienas Bizness īpaši izceļ nacionālā kapitāla uzņēmumu nozīmi šajā laikā, jo tieši viņi būs tie, kas paliks Latvijā un turpinās cīnīties jebkuros apstākļos. "Nereti Latvijas kapitāla uzņēmumi, ražotāji un darba vietu devēji nav lielie rekordisti ne pēc apgrozījuma, ne peļņas, tomēr tieši viņi ir tie, kas veido tādas darbavietas, kas veido maksimālo pienesumu tautsaimniecībai. Viņu peļņa Latvijai ir daudz vērtīgāka, jo tā paliek pilsoņu īpašumā un turpinās nest procentu procentus arī nākamajā gadā gan pilsoņiem, gan nodokļus valstij. Ieraudzīt šos uzņēmumus kā valsts lielo iespēju nākotnē, nevis tikai kā nodokļu maksātājus un kārtējā gada budžeta veidotājus ir kopējs uzdevums," jaunākajā TOP500 izdevumā norāda Izdevniecības Dienas Bizness galvenais redaktors Gatis Madžiņš. "Mums ir nepieciešams lielāks skaits vietējā kapitāla uzņēmumu, un tas prasa uztveres maiņu valsts iestādēs. Visās. Iespējams, ka, sākot uztvert vietējos uzņēmumus kā valsts asinsriti, mēs varēsim teikt ne tikai: “Latvija var!” -, ar to domājot uzņēmējus, bet arī: “Latvija grib!”-, ar to domājot valsti".

TOP500 nozīmīgākais eksportētājs - SIA Light Guide Optics International

Uzņēmums nebūt nav lielākais uzņēmums pēc apgrozījuma, kas eksportē lielāko daļu produkcijas, kāds Latvijā atrodams. Apgrozījums 2022. gadā 53 miljoni eiro. Nozīmi nosaka uzņēmuma izaugsmes tempi, nozīme nozarē, investīcijas un loma lokālajā ekonomikā. Tie ir kritēriji, kas mudina uzņēmumu nosaukt par nozīmīgāko 2022. gadā un tieši eksporta jomā.

TOP500 nacionālā kapitāla lielākais darba devējs  –  veselības uzņēmumu grupa RePharm

Veselības uzņēmumu grupa RePharm sevī apvieno vairāk nekā 5 tūkstošus farmācijas, veselības aprūpes un medicīnas ekspertus. Latvijā uzņēmums nodarbina gandrīz 4200 cilvēku visā valstī. Grupa veselības nozarē darbojas jau 30 gadu, un tajā ietilpst 8 dinamiski uzņēmumi. Grupā darbojas vairāk nekā  20 Veselības centru apvienības klīnikas, uzņēmums Centrālā laboratorija ar 106 laboratorijām visā Latvijā, vairāk nekā 240 aptiekas ar zīmolu Mēness aptieka, kā arī zāļu apgādes uzņēmums Recipe plus. 

Šobrīd “Repharm” daļēji ir īpašniece arī Lietuvas uzņēmuma “InMedica”, kurā strādā ap 1400 darbinieku, un kurā ietilpst arī uzņēmums “Kardiolita”, kas ir vadošais privāto slimnīcu tīkls Lietuvā ar vairāk nekā 400 darbiniekiem.

TOP500 nozīmīgākais pārtikas pārstrādātājs - AS Dobeles dzirnavnieks

Akciju sabiedrība Dobeles dzirnavnieks ir lielākais pārtikas pārstrādātājs valstī ar 231,26 miljonu eiro vērtu apgrozījumu 2022. gadā. Šīs balvas nozīme un jēga ir izcelt uzņēmumu, kas pārstrādā Latvijā audzētos lauksaimniecības produkciju un eksportē to ar pievienoto vērtību, protams, nodrošinot arī vietējo tirgu.

TOP500 nacionālā kapitāla nozīmīgākais lauksaimnieks - AS Pampāļi

Uzņēmums nav gluži lielākais pēc apgrozījuma nozarē. 2022. gadā uzņēmuma apgrozījums sasniedza 11,78 miljonus eiro. Nominācijas nozīme ir izcelt uzņēmumu, kurš ir daudznozaru un vērsts uz atjaunojamās enerģijas izmantošanu. AS Pampāļi ir noslēgta cikla saimniecība, kas nodarbojas ar piena lopkopību, graudkopību, mežsaimniecību un biogāzes ražošanu Pampāļos, Saldus novadā. Dažādu nozaru mijiedarbība un spēja tās savietot veidojot augošu pilna cikla lauksaimnieciskās ražošanas kompleksu ir nozīmīga un labs saimniekošanas piemērs.

TOP500 nacionālā kapitāla uzņēmums ar vislielāko neto apgrozījumu - AS Latvijas finieris

Latvijas finieris ar 351.25 miljoniem eiro vērtu apgrozījumu 2022. gadā ierindojas Latvijas lielāko uzņēmumu sarakstos un ir lielākais ražošanas uzņēmums ar nacionālo kapitālu. Latvijas finieris cauri laikiem ir spējis piemēroties globālajām tendencēm un meklēt inovatīvus risinājumus finiera pielietojumam, radot īpaši augstas pievienotās vērtības produktus.

Dienas Biznesa abonenti jaunāko TOP500 izdevumu saņems 12.decembrī kopā ar iknedēļas žurnālu. TOP500 speciālizdevums būs pieejams arī mazumtirdzniecībā.

labota informācija 5. un 6. rindkopā

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses