Uzņēmums šajā jomā darbojas jau devīto gadu, pieņemot izaicinājumus – ne tikai nodrošināt ēdināšanu, izmitināšanu, transportu uz konferenci, piemēram, no lidostas vai arī no viesnīcas, ja konference nenotiek tieši viesnīcas telpās, un izklaides iespējas, bet konferencēm un semināriem piešķirt jaunu dimensiju, kas ietver gan jaunākās tehnoloģijas, gan neparastas norises vietas un radošas iespējas.
Demokrātiskā gaisotnē
"Visa pamatā ir konferences koncepts. Ja kādreiz ar konferencēm saistījās nedaudz stīvi pasākumi, kur radošos risinājumus mēģināja rast divu runātāju performancē, tad pašlaik ir mainījusies konferences struktūra kā tāda, tā ir paplašinājusies," tendences raksturo Šukjurovs un turpina: "Klienti kļūst aizvien atsaucīgāki, piemēram, izmantojot tā saucamās atpūtas zonas. Tradicionāli konferences norises vietās ir saglabājies teātra formāta izkārtojums, kur dalībniekam dažkārt var būt fiziski grūti nosēdēt astoņas stundas, nemitīgi koncentrējoties. Tagad izkārtojums bieži tiek padarīts daudzveidīgāks. Atpūtas zonās ārpus lielās halles tāpat ir ekrāns, kas ļauj sekot līdzi zālē notiekošajam, bet dalībnieks var iziet iedzert kafiju, izkustēties, nosūtīt epastu, atbildēt uz svarīgu telefona zvanu, pārrunāt kādu jautājumu ar kolēģi. Atpūtas zona piešķir pasākumam demokrātisku gaisotni. Es pat teiktu, ka tas ir kas līdzīgs festivāla noskaņojumam."
Mūsdienīgas konferences buķete sastāv no vairākām iespējām – iepazīšanās, izklaides, sevis parādīšanas un uzņēmuma potenciāla apliecinājuma.
"Klientiem, sadarbības partneriem, kā arī plašākai auditorijai uzņēmums rāda, cik tas ir mūsdienīgs, atvērts un progresīvi domājošs. It īpaši starptautiskajos uzņēmumos, kuriem ir biroji gan Baltijas valstīs, gan citviet pasaulē, bieži vien tā arī saka – gribam, lai būtu foršāk nekā pagājušajā gadā pie kaimiņiem, lai viesi atnāk un ir pārsteigti, ka pasākumu var sarīkot arī citādi," stāsta Šukjurovs.
Tā kā pasākumu organizēšanas eksperts pats bieži apmeklē konferences, rodas iespēja salīdzināt, cik spilgti iespaidi pēc konferences palikuši atmiņā, kādi laba pārsteiguma efekti bijuši un kāda bijusi kopējā, konferencē valdošā atmosfēra. Vispirms pasākuma organizētājam gan no mārketinga, gan sabiedrisko attiecību aspekta jāizprot, kā notikumam vislabāk piešķirt zīmola vērtību. Konference sākas ar ideju un ielūgumu.
"Ielūgums mobilās viedtālruņa lietotnes veidā, kā WEB lapa vai – joprojām pieturoties pie tradicionālām vērtībām – papīra formātā rada pirmo iespaidu par gaidāmo pasākumu. Var izmantot, piemēram, argumentētās realitātes lietotnes – klients saņem papīra ielūgumu, kurā mobilā tālruņa kamera caur lietotni uzģenerē 3D attēlu," iespējas atklāj pasākumu rīkošanas eksperts un piebilst: "Veiksmīgai konferencei vissvarīgākais tomēr ir pats saturs, ko var papildināt ar izklaidi un šova elementiem."
EventAgency.lv piedāvā arī, piemēram, komandas saliedēšanu ar dažādiem loģiskās, radošās un diverģentās jeb izvērstās domāšanas uzdevumiem.
Respektē dažādas vēlmes
"Tehnoloģiskās iespējas mūsdienās ir ļoti plašas – apaļās skatuves, virtuālā realitāte un 360 grādu apjoma projekcijas ir tikai neliela daļa no inovācijām interaktīvajā prezentēšanā. Taču klientam galarezultātā vissvarīgākās būs jaunās zināšanas, kā arī emocijas, ko viņš pasākumā būs ieguvis. Paliekošākās būs tās atmiņas, ar ko saistīsies spilgtākās emocijas," vēlreiz uzsver Šukjurovs.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 21. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
K.
Jānis G.