Tātad uzņēmēji ir samierinājušies ar globālajām norisēm un cenšas tām adaptēties. Ja kādā no tirgiem ir lejupslīde vai tas ir pakļauts sankcijām, uzņēmēji meklē citus; ja kādus produktus vai pakalpojumus vairs nepērk, uzņēmēji spēj piedāvāt tirgū jaunus.
Kādi faktori runā par labu tam, lai sāktu savu biznesu patlaban, 2025. gadā? Pirmkārt, ir samazinājušās procentu likmes, kas ļauj piesaistīt lētāku finansējumu. Otrkārt, lai gan ASV ir noteikušas tarifus un ir samazinājušās akciju cenas, Eiropā tomēr ir paredzama neliela ekonomikas izaugsme, ko sekmēs noturīgs privātais patēriņš un vairāku Eiropas valstu vēlme ieguldīt vairāk aizsardzībā un drošības infrastruktūrā. Treškārt, Latvijā ir pieejamas gan Eiropas Savienības atbalsta programmas (piemēram, biznesa digitalizācijai), gan vietējie granti (valsts, pašvaldību un privāto uzņēmumu).
Spriežot par perspektīvākajām nozarēm, kā viena no iespējām jauniem uzņēmējiem jāmin mākslīgā intelekta risinājumi, kas ir un būs pieprasīti gan privātajā, gan valsts sektorā. Izstrādājot mākslīgā intelekta risinājumus, nav nepieciešama milzīga komanda un lielas investīcijas, taču iespējas ir ļoti plašas. Piemēram, automatizācijas, datu analīzes un klientu apkalpošanas risinājumi uzņēmumiem, datu vākšanas un prognozēšanas rīki, mašīnmācīšanās platformas, teksta analīze, tulkošana, attēlu un video analīze, e-komercijas risinājumi – no norēķiniem līdz mārketingam, kā arī risinājumi izglītībai, veselības aprūpes platformas un daudzas citas jomas.
Perspektīvs virziens, kas tuvākajos gados būs īpaši pieprasīts, ir arī viss, kas saistīts ar valsts drošību un aizsardzību – no ekipējuma un munīcijas ražošanas līdz tehnikas apkopei un infrastruktūras būvniecībai. Turklāt šajā virzienā ir un būs daudz specifisku nišu, kurās darboties un kurās nebūs milzīga konkurence.
Domājams, ka Latvijā turpināsies arī aktīva būvniecība, kā arī būs vajadzīgi uzņēmumi klientu apkalpošanā, veselības aprūpē, loģistikas nozarē un, protams, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomā. Tendences ekonomikā un cilvēku paradumu maiņu ir vērts ņemt vērā, taču darbības jomas izvēle nav tik daudz saistīta ar kādas nozares kāpumu vai citas kritumu kā ar paša topošā uzņēmēja interešu loku un kompetencēm.
Mazā un vidējā uzņēmējdarbība ir kļuvusi par reālu alternatīvu algotam darbam – mūsdienās karjera bieži vien ir cilvēka hobija vai interešu lokā esošas nodarbes pārvēršana biznesā.