Patlaban dominējošā aktualitāte gan Latvijā, gan citur pasaulē ir Covid-19 pandēmija. Ko pandēmija, jūsuprāt, ir mainījusi informācijas tehnoloģiju izmantošanas ziņā? Kādas ir tendences?
Galvenā tendence globālā mērogā ir tā, ka pandēmija ir ievērojami paātrinājusi daudzus ar informācijas tehnoloģijām saistītos procesus jeb attīstības virzienus. Tādas tendences kā iepirkšanās internetā un attiecīgi arī preču piegāde, bezskaidras naudas norēķini, distancētas izglītības iespējas, attālinātā darba izplatība un attiecīgi arī risinājumi šā darba nodrošināšanai, elektroniskā dokumentu aprite – šīs un vēl daudzas citas lietas attīstījās arī iepriekš, taču tagad demonstrē izaugsmes tempus, par kuriem iepriekš valdīja viedoklis, ka attiecīgos rādītājus izdosies sasniegt piecu, dažos gadījumos pat tikai desmit gadu laikā. Protams, katrā atsevišķā gadījumā, tajā skaitā dažādās valstīs, arī rādītāji ir atšķirīgi, bet šāda tendence pastāv un ir ļoti uzskatāma.
Kopumā pašreizējie apstākļi, respektīvi, pandēmija, vienkārši spiež uzņēmējiem, finanšu sektoram un izglītības iestādēm, kā arī dažādām institūcijām paplašināt un uzlabot informācijas tehnoloģijās balstītus risinājumus vai arī steigšus tos ieviest, ja tas nav darīts iepriekš. Tas attiecas uz ļoti plašu risinājumu spektru – sākot ar pašiem vienkāršākajiem risinājumiem, piemēram, tirdzniecību internetā, un beidzot ar mašīnmācību un mākslīgo intelektu. Attiecīgi ir ievērojami paātrinājusies informācijas tehnoloģiju risinājumu izplatība lietotāju līmenī, jo liels skaits cilvēku, kuri iepriekš dažādu iemeslu dēļ informācijas tehnoloģiju piedāvājumu izmantoja tikai ierobežotā apjomā un nepieciešamā minimuma robežās, tagad, apstākļu spiesti, ir atklājuši, ka tas nav sarežģīti, un ka visbiežāk šie informācijas tehnoloģiju risinājumi ir ērti un saprotami.
Protams, ir jāsaprot, ka pašreiz notiekošie procesi informācijas tehnoloģiju jomā ir konkrēto apstākļu radīts sava veida ''devītais vilnis''. Būs kāda daļa cilvēku, kuri pēc epidemioloģiskās situācijas normalizēšanās atgriezīsies pie iepriekšējiem ieradumiem. Arī informācijas tehnoloģijās balstītu risinājumu ieviešanas un izplatības tempi pēc Covid-19 pandēmijas beigām pat labākajā gadījumā ievērojami samazināsies, tomēr kopumā procesi, kas notiek šobrīd, ir ievērojams izrāviens šādu risinājumu izplatības un lietotāju loka paplašināšanas ziņā. Tas notiek ļoti strauji, samērā īsā laika posmā ievērojami palielinot jaunās tehnoloģijas izmantojošo cilvēku skaitu, jo lielākā daļa no šiem cilvēkiem minētos risinājumus nešaubīgi turpinās lietot arī pēc pandēmijas beigām.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 29. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!