Tā 2009. gada 1. cetuksnī realizētais alkoholisko dzērienu (izņemot alu) apjoms veidoja 11.18 miljonus litru. Šī gada 1.ceturksnī alkoholisko dzērienu (izņemot alu) realizācija veidoja 10.22 miljonus litru. 1.ceturksnī iekasētais akcīzes nodoklis - 21.3 miljoni latu tikai tagad ir gandrīz sasniedzis 2009.gada ieņēmumus (21.5 miljonus latu), neskatoties uz vairākkārtēju akcīzes nodokļa kāpumu 2009., 2010. un 2011.gadā.
Vai bija jēga zaudēt potenciālos nodokļu ieņēmumus trīs gadus un radīt priekšnoteikumus nelegālā tirgus uzplaukumam, lai tagad lepotos ar panākumiem? - vaicā nozares uzņēmēji.
"Statistika tikai kārtējo reizi apstiprina, ka nelegālā alkohola tirgus daļa Latvijā joprojām ir ļoti liela. Tās dzērienu kategorijas, kas nav populāras "pelēkajā tirgū" (konjaks, viskijs, liķieris) uzrādījušas realizācijas kāpumu un attiecīgi arī lielākus akcīzes ieņēmumus, kā arī mazumtirdzniecības pieaugumu 1.ceturksnī," analizējot tirgus tendences secina ARTA valdes priekšsēdētājs un SIA LIVIKO ģenerāldirektors Genādijs Kļepikovs.
Viņš uzsver, ka degvīns, kā viltojumiem un kontrabandai visvairāk pakļautākā alkoholisko dzērienu kategorija (kas savulaik veidoja lielāko ieņēmumu pienesumu) turpina savu kritumu pēdējos 3 gadus. Redzamā tabula ilustrē legālā degvīna realizācijas kritumu - mīnus 10.7% laika posmā no 2009.-2011.gadam. Arī šī gada 1.ceturksnis turpina šo tendenci - mīnus 0.84% attiecībā pret pērnā gada 1. ceturkšna datiem.
Uzreiz pēc akcīzes likmes celšanas, strauji pieauga nelegālais tirgus un vienlaicīgi arī samazinājās arī sabiedrības cieņa pret likumu, notikumus atgādina ARTA valdes loceklis un SIA Mobil Plus pārdošanas direktors Vitolds Bremmers.
"Diemžēl, kontrabandas cigaretes kabatā vai alkohols bez akcīzes nomaksas kļuva par normu daļai sabiedrības, un mēs to visi zinām. Uzdrošinos teikt, ka mazinot legālu preču konkurētspēju un radot priekšnosacījumus nelegālā tirgus uzplaukumam, valsts pati veicinājusi nihilistisku attieksmi pret likumiem izvairīšanos no nodokļu nomaksas", secina V. Bremmers.