Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +8 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 20. maijs
Venta, Salvis, Selva

Mikroagresija nav pieļaujama

Mikroagresijas jēdziens parādījās XX gadsimta septiņdesmitajos gados. Psihologs Deralds Vings Sjū ir definējis mikroagresiju kā ikdienišķas piezīmes, kas pauž netiešus aizspriedumus. Bieži no mikroagresijas cieš sievietes, taču aizspriedumi var būt vērsti ne tikai pret dzimumu, bet arī pret rasi, reliģisko piederību, seksuālo orientāciju un citiem aspektiem.

Lai atpazītu mikroagresiju, nepieciešams ieklausīties sevī. Daudzas sievietes izjūt neskaidru diskomfortu pēc konkrētas sarunas vai situācijas – sajūtu, ka kaut kas "nebija īsti pareizi", bet ir grūti precīzi pateikt, kas tieši. Šis emocionālais signāls jau pats par sevi ir rādītājs. Bieži vien mikroagresija slēpjas aiz šķietami nekaitīgām frāzēm, piemēram, "Tu izskaties nogurusi", "Tev piestāv smaidīt", "Tu esi pārāk emocionāla", "Tu taču vari piekāpties, esi sieviete". Taču aiz šīm frāzēm slēpjas skaidrs vēstījums – sieviete tiek vērtēta pēc izskata, nevis profesionālajām prasmēm, vai arī viņas viedoklis tiek apšaubīts, jo viņa tiek uzskatīta par pārāk jūtīgu. 

Papildus šiem izteikumiem bieži izplatītas ir arī situācijas, kurās sievietes sapulcēs tiek pārtrauktas, viņām neatbild, viņas neiesaista lēmumos vai automātiski uztic formālas, mazāk nozīmīgas lomas. Ir arī gadījumi, kad sievietei netiek dota iespēja prezentēt nozīmīgu jautājumu, pat ja viņa ir atbildīgā persona, un tā vietā vīrietim tiek piešķirta iniciatīva ar pamatojumu, ka "tas ir sarežģīti". Arī tādu vārdu lietojums, kā, piemēram, "meitenīte" profesionālā kontekstā rada sajūtu, ka sieviete tiek infantilizēta, neuztverot viņas lomu un kompetenci nopietni.

Ir svarīgi apzināties, ka mikroagresija bieži vien ir neapzināta. Cilvēks, kurš šādi izsakās vai uzvedas, pat negrib aizvainot, taču nodoms un ietekme nav viens un tas pats. Lai cīnītos pret mikroagresiju, par to ir jārunā. Vispirms ir svarīgi šādas situācijas nosaukt vārdā – mierīgā, bet pārliecinošā tonī pasakot, ka piezīme nav bijusi vietā vai ka tā rada neērtības izjūtu. 

Var arī vienkārši pajautāt: "Ko tu ar to vēlējies pateikt?" Šis jautājums nereti liek otram cilvēkam aizdomāties. 

Vēl viens veids ir skaidri formulēt savas robežas un vēlmes, norādot, ka vērtējums jābalsta profesionālajos sasniegumos, nevis dzimumā vai ārējā izskatā. 

Mikroagresijas ierobežošana nav tikai individuāla cīņa, tā ir kultūras maiņa, kas jāveicina organizācijas līmenī. Te būtiska loma ir vadītājiem. Darbavietā tieši darba devējam ir jāveido vide, kurā mikroagresija netiek pieļauta vai attaisnota. Ir svarīgi radīt tādu vidi, kur ikviens cilvēks var paust savu viedokli, nebaidoties tikt pārtraukts vai ignorēts, kur uzdevumu sadalījums nav atkarīgs no dzimuma, bet gan no kompetences un kur profesionālā sarunā nav pieņemamas piezīmes par izskatu

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ryanair gada peļņa sarukusi par 16%

Īrijas zemo cenu aviokompānijas "Ryanair" tīrā peļņa pagājušajā finanšu gadā, kas noslēdzās martā beigās, veidoja 1,61 miljardu eiro, kas ir par 16% mazāk nekā gadu iepriekš, teikts ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses